Słuchowisko – dramat „Pies” – akt 2.

Grupa teatralna „CAS” przedstawia dramat w dwóch aktach Valentina Krasnogorova w tłumaczeniu Inessy Lerner pt. Pies.
15 czerwca, 2022 / 00:00

Słuchowisko – Dramat Pies – 1 akt

Grupa teatralna „CAS” przedstawia dramat w dwóch aktach Valentina Krasnogorova w tłumaczeniu Inessy Lerner pt. Pies.

29 kwietnia, 2022 / 00:00

Koncert symfoniczny – Romain Leleu.

Romain Leleu
Choć wykształcony w tradycyjnej francuskiej szkole trąbki, jest muzykiem żądnym przygód, chętnie odkrywającym nowe muzyczne wszechświaty. Dokonał prawykonań nowych utworów współczesnych kompozytorów, m.in. Martina Matalona, Philippe’a Hersanta czy Karola Beffy. Aby móc śmiało odkrywać nowe horyzonty, stworzył w 2010 roku zespół Ensemble Convergences – kwintet smyczkowy i trąbka – z członkami najlepszych francuskich orkiestr.
Laureat Victoires de la Musique (francuskiego odpowiednika Grammy) z 2009 roku, występuje na całym świecie z przeróżnym repertuarem, od koncertów barokowych po te z XXI wieku. Jako solista występuje z czołowymi orkiestrami francuskimi i międzynarodowymi.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Romain Leleu – trąbka

Program:

Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie op. 46
Ibrahim Maalouf – Baïkal z filmu W syberyjskich lasach
Nino Rota – Temat z trylogii Ojciec chrzestny
Ennio Morricone – Temat z filmu Za garść dolarów
Michel Colombier – Emanuel (Adagio, A. Marcello)

Bilety: od 20 do 90 zł.

25 lutego, 2022 / 19:00

Mecz Arka Gdynia – Raków Częstochowa.

Po zimowej przerwie w rozgrywkach czekają nas wkrótce w Gdyni dwa pojedynki! W pierwszym z nich 1 marca o g. 20.45  w ramach 1/4 finału Pucharu Polski Arka zmierzy się z Rakowem Częstochowa.

Wtorek, 1 marca, godz. 20:45.

Stadion Miejski, ul. Olimpijska 5/9, Gdynia.

Bilety od 5 do 55 zł.

1 marca, 2022 / 20:45

Woda, Ziemia, Powietrze

Zapraszamy na spotkanie online z Martą Ostrowską, prezeska Fundacji Podróże bez Granic, autorką książek dla dzieci poruszających temat niepełnosprawności. Będzie to opowieść o niepełnosprawnych, którzy mają swoje marzenia, spełniają je i to we wspaniałym stylu.

Spotkanie online odbędzie się 24 lutego, początek o godz. 17:30, na facebookowym profilu Biblioteki Gdynia.

24 lutego, 2022 / 17:30

Wystawa kotów!

Data: 19.02.2022, sobota.
Start godzina: 12:00,
Miejsce: Poziom -1, Galeria Metropolia, tuż przy stacji SKM Gdańsk – Wrzeszcz,
Wstęp wolny!

Każdy miłośnik mruczących czworonogów musi tu być w sobotę. Będzie to wystawa kociąt, kocurów i kotek. Specjaliści będą prezentować ciekawe, niezwykłe rasy. Będą porady dotyczące pielęgnacji kotów, zdrowia i nawyków i będzie można porozmawiać z weterynarzem. Zapraszamy!

19 lutego, 2022 / 12:00

Gdynia – dzieło otwarte

Muzeum Miasta Gdyni przedstawia historię wielu pokoleń gdyńskich rybaków w nowej ekspozycji czasowej, która prezentuje miejscowe rybołówstwo od początku XX wieku, aż po czasy współczesne. Prezentujemy eksponaty ze zbiorów Muzeum, w tym sprzęty rybackie, dokumenty i fotografie, a także współczesne zdjęcia rybaków autorstwa Antoniego Dubowicza.

W przygotowaniu ekspozycji uczestniczyli także podopieczni gdyńskiej fundacji ADAPA zajmującej się osobami z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami rozwoju, którzy uszyli wykonane z ekologicznego materiału bałtyckie ryby.

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, 81-374 Gdynia. Niedziela 20 lutego 2022, godz. 14:00.

20 lutego, 2022 / 14:00

Koncert Karnawałowy: Tango Show

Aby grać tango i być w tym autentycznym, trzeba go słuchać każdego dnia, znać jego historię i dać mu pochłonąć się bez reszty. Tak też jest w przypadku muzyków z Cuarteto Re!Tango, którzy fenomen tanga zgłębiają od lat. To oni współtworzyli pierwsze na Pomorzu grupy grające ten gatunek. W 2018 r. spotkali się, aby stworzyć zespół, dla którego tango będzie czymś więcej niż jednym z wielu stylów, jakie uprawia zawodowy muzyk. No i stało się! Setki prób i koncertów sprawiły, że skrystalizował się ich muzyczny język, czyniąc Cuarteto Re!Tango jedną z najbardziej cenionych w Polsce grup specjalizujących się w argentyńskim tangu! Tango Show to doskonałe, stylowe aranżacje rozbudowane o orkiestrę kameralną. To szlifowany w Argentynie taniec na światowym poziomie oraz niepowtarzalny głos wychowanego w Buenos Aires, wybitnego śpiewaka tanga.

Carlos Roulet – śpiew

Cuarteto Re!Tango & Strings: Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce, Paweł Zawada – fortepian, Sebastian Wyszyński – kontrabas
oraz Agata Czartoryska i Michał Kaczmarek – taniec

19 lutego 2022 roku, godz. 19:00, Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk. BILETY: od 48 PLN.

19 lutego, 2022 / 19:00

Dzień Nauki Polskiej

19 lutego to Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji Centrum Hevelianum w Gdańsku zaprasza do wysłuchania rozmów z laureatkami Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza: prof. Małgorzatą Omilanowską-Kiljańczyk (kategoria nauk humanistycznych i społecznych) i prof. Ewą Łojkowską (kategoria nauk ścisłych i przyrodniczych), które zgodziły się opowiedzieć o swojej ścieżce naukowej, dorobku i inspiracjach.

19 lutego, 2022 / 11:00

JUNGLE BAZAAR – Targi roślin, donic i akcesoriów.

Każdy, kto uwielbia ogrodnictwo musi tam być. A dla ludzi z „zielonym palcem” rzecz obowiązkowa. Targi odbędą się w Ergo Arenie, Plac Dwóch Miast 1, Gdańsk. Potrwają od soboty do niedzieli, od 10:00 do 18:00.

12 lutego, 2022 / 10:00

Zwiedzanie wieży widokowej i willi na Goyki 3 w Sopocie

Zapraszamy na zwiedzanie pięknie odnowionej wieży widokowej kompleksu pałacowo-parkowego Goyki 3 Art Inkubatora przy ul. Goyki 3 w Sopocie. Z Wieży można podziwiać panoramę Sopotu oraz obserwować różnorodne gatunki ptaków odwiedzające park.

Bezpłatna rezerwacja na Evenea jest konieczna, aby wejść na Wieżę i do willi w wybranym dniu i o wybranej godzinie. Przy wejściu na Wieżę pobieramy opłatę 1 zł oraz wręczamy pamiątkowy bilet wstępu. Płatność można uiścić gotówką lub przy użyciu karty płatniczej. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty. Wejście na wieżę z przyczyn związanych z zabytkową konstrukcją budynku nie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

11 lutego, 2022 / 11:00

Jazz4Rare 2022 – koncert jazzowy w Muzeum Emigracji

W ramach tegorocznej edycji Jazz4Rare 2022 26 lutego 2022 r. o godz. 18:00 w Muzeum Emigracji oraz na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni usłyszymy:

Krystyna Stańko – wokalistka jazzowa, autorka tekstów, kompozytorka, pedagog, laureatka wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis 2014. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od kilkunastu lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrała dwanaście albumów, zarówno z muzyką autorską jak i we współpracy z innymi twórcami: Kobiety, Do dziesięciu, Tryby, Usłysz mnie, Secretly, Cuda Ogłaszają, Kropla Słowa, Snik, Novos Anos, Pociąg do Piosenki, Aquarius- The Orchestra Session (w aranżacjach Krzysztofa Herdzina), Fale.

Projekt Irka Zapolska Quartet jest próbą połączenia współczesnej, otwartej wizji jazzu instrumentalnego z mainstreamowym podejściem do wokalistyki jazzowej. W 2019 roku kwartet zdobył Grand Prix Ladies’ Jazz Festival w Gdyni. W tegorocznym konkursie na Indywidualność Jazzową 57. edycji festiwalu Jazz nad Odrą uzyskali nagrodę specjalną dla Irki Zapolskiej oraz II miejsce dla zespołu Irka Zapolska Quartet.

Udział w koncercie będzie nieodpłatny, będzie natomiast wymagane odebranie wejściówki, gdyż liczba dostępnych miejsca jest ograniczona. Transmisja koncertu również będzie nieodpłatna i nie będzie wymagała uprzedniej rejestracji.

26 lutego, 2022 / 18:00

Zawody halowe w skokach – JumpOFF Hipodrom

Zapraszamy na zawody w skokach przez przeszkody rozgrywane na Hali Pomarańczowej na sopockim Hipodromie.
JumpOFF to stały cykl zawodów halowych, co roku odbywający się w tym miejscu.
W każdym sezonie rozgrywanych jest 7 eliminacji i finał, a w każdych zawodach bierze udział średnio 200 koni.
Zawody trwają dwa dni, w sobotę i niedzielę, od 8.00 rano do ok. 20.00 wieczorem.
WSTĘP JEST BEZPŁATNY

12 lutego, 2022 / 08:00

Spotkanie z prozą Tove Ditlevsen.

Jaki obraz Skandynawii wyłania się z autobiograficznej prozy Tove Ditlevsen? I jak wiele musi poświęcić kobieta dla realizacji własnych ambicji? Porozmawiamy o tym z dr hab. Sylwią Schab, prof. UAM (Katedra Skandynawistyki), która przybliży sylwetkę autorki „Trylogii kopenhaskiej” i „Ulicy dzieciństwa”.Spotkanie poprowadzi Joanna Borowik-Hołubowicz, a obejrzeć je będzie można w formie online na Facebook NCK.

26 lutego, 2022 / 17:00

Za moich czasów… – zimowy spacer dla seniorów z Klubu Doborowego Towarzystwa

Dawno, dawno temu, kiedy Gdynia budowała swoją historię, a zimy były dużo bielsze i nieco bardziej mroźne, śnieżnych zabaw było co niemiara. Nie było szybkich samochodów, autobusów, więc miejsc do zabaw było znacznie więcej. Każdy dzień był nową przygodą! Przywołajmy wspomnienia podczas zimowego spaceru dla seniorów. Spotykamy się pod siedzibą Muzeum Miasta Gdyni.

Przed spacerem trzeba wypełnić formularz na stronie muzeum.

Muzeum Miasta Gdyni, środa 16.02.2022, godz. 11:00

16 lutego, 2022 / 11:00

Przejrzysta aura poranków świata – słuchowisko

Sztuka autorstwa Christophe Fremaux opowiada o rybaku, ojcu dwóch młodych chłopców, który załamuje się po śmierci żony – miłości swojego życia.
Odtąd łowi ryby tylko podczas sztormów. Synowie obserwują, jak gubi się w alkoholu i burzach. Los czeka na nich wszystkich i los gotów jest płatać im figle w innym świecie do ostatniej chwili, do przejrzystej aury poranków świata.

Piątek – Sobota, 11 – 12 lutego, godz. 19:00

Halo Kultura Gdynia, Jana z Kolna 37. Wstęp wolny.

Obowiązują zapisy.
11.02 https://app.evenea.pl/event/sluchowisko1102/
12.02 https://app.evenea.pl/event/sluchowisko1202/

11 lutego, 2022 / 19:00

Kultura dostępna – kino za 10 zł.

Kina Helios i Narodowe Centrum Kultury zapraszają do kina. Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się w najwyższym kinowym standardzie z polską sztuką filmową korzystając z niezwykle atrakcyjnej ceny biletu. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. Dzięki temu we wszystkich kinach Helios na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 13:00 i 18:00 odbywają się specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety kosztują tylko 10 zł.

Czwartek, godz. 13:00 i 18:00, kino „Helios”, Centrum Handlowe Riviera, ul. Kazimierza Górskiego 2, Gdynia.

10 lutego, 2022 / 13:00

Opera? Si!

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie melomanów z doskonale znanym seniorom, słuchaczom GUTW, fantastycznym znawcą opery i wspaniałym gawędziarzem, panem Jerzym Snakowskim. „Opera? Si!” to prawdziwa uczta dla smakoszy opery. Będą fragmenty wybitnych dzieł, a także tych mało znanych, nieodkrytych i zapomnianych. Będą ciekawostki i teatralne tajemnice, będą historie i ploteczki.

Sobota, 26 lutego 2022, godz. 12:00. Opera Bałtycka w Gdańsku. Wstęp: 35,00 PLN, ulgowy 30,00 PLN, przez stronę bilety24.pl 38,00 PLN

26 lutego, 2022 / 12:00

Ściana zaczarowana – ilustracje Bożeny Truchanowskiej.

Wystawa prezentuje oryginalne ilustracje pochodzące z różnorodnych książek dla dzieci. To znakomita okazja do ich przeanalizowania, porównywania i przede wszystkim – oglądania. Tworząc swoje dzieła Truchanowska korzystała z całej gamy różnorodnych narzędzi: od tych dość tradycyjnych takich jak kredki, pędzle czy stalówki, po te mniej oczywiste takie jak igły, patyczki czy swój własny palec. Brak dostępu do wielu materiałów w Polsce w latach 70 – tych i 80 – tych niejednokrotnie napędzał pomysłowość polskich ilustratorów tamtych czasów.

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1.

24.10.2021 – 27.02.2022, godz. 10:00 – 17:00

4 lutego, 2022 / 10:00

„Smaki Kultury” – kuchnia czeczeńska

Bohaterką będzie Khedi Alieva. Khedi pochodzi z Czeczeni. Mieszka w Polsce od 9 lat. Była członkinią Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Jest prezeską Fundacji Kobiety Wędrowne oraz kierowniczką w Kuchni Konfliktu. Spotkanie w formie filmu na naszym kanale YouTube.

Khedi Alieva, uchodźczyni, pedagożka, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Absolwentka Szkoły Mentorów Międzykulturowych Fundacji Ocalenie, Szkoły Liderów Fundacji RCI w Gdańsku, Programu „Draw the line” Fundacji Feminoteka oraz licznych kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych. W latach 2014-2016 twórczyni młodzieżowego zespołu tanecznego w Gdańsku, 2016-2018 założycielka Domu Międzykulturowego w Gdańsku. Prowadzi warsztaty tańca i kultury czeczeńskiej.  Prowadzi zajęcia dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat migracji, uchodźstwa i integracji imigrantów/ek.

27 lutego, 2022 / 19:00

Skąd się wzięły Walentynki?

Walentynki na przestrzeni dziejów przybierały różne formy. Od krwawych rytuałów i biczowań na ulicach miast, aż po czerwone róże i czekoladki w kształcie serduszek. O tym, jak to nieformalne święto ewoluowało przez wieki opowie Konrad Krajniak – filomata, pasjonat nauk humanistycznych i przyrodniczych. Od 2020 roku autor bloga eteralium.pl, gdzie pisze głównie o aromaterapii, ziołach i naturalnych kosmetykach. W wolnych chwilach zgłębia symbolikę alchemiczną, bada kultury indoeuropejskie, dawne systemy religijne, oraz uczy się wymarłych języków. 

6 lutego, 2022 / 17:00

96. urodziny Gdyni – kalendarz imprez.

10 lutego Gdynia będzie obchodzić swoje 96-te urodziny. Poznajcie, co władze miasta, i nie tylko, przygotowały na świąteczne dni. Zapraszamy!

10 lutego, 2022 / 09:00

Wystawa ilustracji Janusza Grabiańskiego

Unikatowa wystawa ilustracji Janusza Grabiańskiego (1929-1976) prezentująca oryginały prac artysty wykonane do książek: Cudowna podróż Selmy Lagerlöf i Zielony kałamarz Franciszka Fenikowskiego. Artysta powszechnie znany pokoleniom Polaków, choćby z nowszej wersji Elementarza Mariana Falskiego, czy Rogasia z Doliny Roztoki i kilkuset innych książek przez niego opracowanych graficznie pozostaje nieustannie jednym z największych mistrzów ilustracji.

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

14 stycznia, 2022 / 09:00

Ksiądz Stanisław Ormiński – człowiek wielu talentów

Stacja Kultura w Rumi zaprasza na spotkanie poświęcone księdzu Stanisławowi Ormińskiemu. Był utalentowanym muzykiem, działaczem kultury, społecznikiem oraz ambasadorem Rumi i polskiej muzyki na świecie. Spotkanie uświetni koncert Chóru Lira oraz orkiestry dętej. Wstęp wolny.

Stacja Kultura, ul. Starowiejska 2
Rumia.

4 lutego, 2022 / 18:00

„Klimaks” – wirtualna wycieczka po wystawie w Muzeum Emigracji.

Klimaks opowiada o emigracji polskich osadników do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. Nie jest to jednak zwykła opowieść o losach. To nowe spojrzenie na wspólną wędrówkę ludzi, roślin, idei i zwyczajów.

28 stycznia, 2022 / 10:00

Elżbieta Mielcarzewicz – Rumunia / Transylwania

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wystawę zdjęć Elżbiety Mielcarzewicz z jej podróży po Transylwanii. To kraina historyczna położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii. Kraina pełna wspaniałych miast, zabytków, drewnianych cerkwi i różnorodnych etnicznie ludzi. Wystawa czynna będzie do 27 lutego.

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne
Galeria GTF
Al Wojska Polskiego 8/10
80-277 Gdańsk

28 stycznia, 2022 / 18:00

Trend Book 2021 w Muzeum Bursztynu

Niekonwencjonalne projekty biżuterii wykonane bursztynu bałtyckiego zagościły na salach wystawowych Muzeum Bursztynu. W ramach projektu Trend Book 2021 zaprezentowano kilkadziesiąt prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz zaproszonych projektantów z Polski, Meksyku i Hongkongu. Wystawę czasową można zobaczyć za darmo w Wielkim Młynie w Gdańsku.

  • Do kiedy: do 27 marca 2022 (niedziela)
  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, ul. Wielkie Młyny 16
  • Wstęp: nieodpłatny (poziom „0” – część otwarta dla odwiedzających) 
  • Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00, we wtorek zamknięte
28 stycznia, 2022 / 10:00

Wystawa „Kolekcja w działaniu”.

Jak działa sztuka, jak działa artysta? Na wystawie koncentrujemy się na procesie, w wyniku którego twórcze działanie artysty staje się społecznym działaniem sztuki. Jej sercem jest sztuka performatywna, często ulotna, oparta na chwilowej akcji, utrwalona i działająca nadal poprzez przedmiot, dokumentację, film lub fotografię.

Sobota 5 lutego 2022 to dzień specjalnie dla seniorów. Będzie to oprowadzenie kuratorskie po wystawie, prowadzone przez Mariolę Balińską. Wymagane są zapisy, z uwagi na ograniczenia covidowe obowiązuje limit 15 osób podczas oprowadzania. Zapisy pod adresem zapisy@mng.gda.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 pod numerem +58 301 70 61 w. 216. Bilety tylko 1 zł.

Sobota, 05.02.2021 r. godz. 13.00
NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk

5 lutego, 2022 / 13:00

Słuchowisko „Na kozetce”, odc. 8

Grupa teatralna „CAS”, pod kierownictwem reżysera Inessy Lerner, przedstawia finałowy, ósmy odcinek słuchowiska „Na kozetce” po tytułem „Inna miłość”. Powstał on na warsztatach teatralnych on-line, to debiutancka praca Mieczysława Kamińskiego. 
W odcinku brali udział:
Żona – Daniela Maternicka
Psychoterapeuta – Mieczysłąw Kamiński
Scenariusz – Mieczysłąw Kamiński
Reżyseria – Inessa Lerner

30 listopada, 2021 / 00:00

Słuchowisko „Na kozetce”, odc. 7.

Grupa teatralna „CAS” przedstawiam 7 odcinek słuchowiska „Na kozetce” – „Król drinków”.
Scenariusz powstał na warsztatach teatralnych on-line, pod kierownictwem reżysera Inessy Lerner. Autorem odcinka „Król drinków” jest Nina Szymańska. W odcinku brali udział: Psychoterapeuta- Mieczysław Kamiński
Mała- Nina Szymańska
Aleks- Edward Wieczerzak
Asia- Asia Grabowska
Ewa – Ewa Najder
Danka- Żaneta Rąbalska
Scenariusz – Nina Szymańska
Reżyseria- Inessa Lerner

8 listopada, 2021 / 00:00