Zakończenie roku akademickiego GUTW 2020-2021

18 czerwca, 2021 / 14:00

Słuchowisko „Na kozetce”, odc. 5 – „Za kulisami”.

9 czerwca, 2021 / 12:00

Kenia i Tanzania, cz. 2.

Zapraszamy wszystkich na kolejny wykład prof. Tadeusza Palmowskiego. Będzie to druga część prezentacji na temat Kenii i Tanzanii. 2 czerwca, godz. 17.10. Spotkanie odbędzie się na platformie teams, link poniżej. https://teams.microsoft.com/…/19%3ameeting…/0…

2 czerwca, 2021 / 17:00

Słuchowisko „Na kozetce”, odc. 4 – „Zakupoholiczka”

Grupa teatralna „CAS” przedstawia debiut dramatopisarski Grażyny Lazar „Zakupoholiczka”. Scenariusz powstał na warsztatach teatralnych on-line, pod kierownictwem reżysera Inessy Lerner.

W słuchowisku brali udział:
Psychoterapeuta- Mieczysław Kamiński
Irena- Grażyna Lazar
Córka- Barbara Jaroszewska
Koleżanka- Żaneta Rąbalska
Przyjaciel- Czesław Aleksak
Scenariusz- Grażyna Lazar
Reżyseria- Inessa Lerner

27 maja, 2021 / 10:00

Judo Baltic Cup.

W ostatni weekend Maja 2021 roku w dniach 28.05 do 1.06 2021 w Hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu przy Ul. Olimpijskiej 5/9 odbędzie się Judo Baltic Cup. Największy Turniej Judo w tym roku w Polsce. Turniej ma rangę turnieju  Międzynarodowego Pucharu Polski w Judo. O punktu Rankingu Polskiego Związku Judo i awans do Kadry Narodowej i tym samym reprezentowania Polski Na Pucharach Europy i Mistrzostwach Europy . Rywalizować będzie cała czołówka Krajowa pod okienkiem Szefa wyszkolenia Polskiego Związku Judo Adama Maja oraz trenera Kadry Narodowej Tomasza Jopka i asystentów Mariana Tałaja brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Montrealu oraz Przemysława Matyjaszka 5 zawodnika Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Rywalizować będą Kadeci i Młodzicy z Całej Polski oraz gościnnie zawodnicy z Kadru Holandii. Turniej jest organizowany przez UKS Opty przy wsparciu Partnera Strategicznego Gdyńskiego Centrum Sportu i Miasta Gdynia. Turniej  rozpoczyna się w piętek 28 maja trwa do 1 czerwca 2021r. Podczas turnieju będzie prowadzona transmisja na żywo z każdego pola walki linki do transmisji podane zostaną na FB judobalticcup, stronie turnieju Judobalticcup.eu , fb Polski Związek Judo oraz stronie pzjudo.pl

Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę 29 maja o godz. 11:15.

29 maja, 2021 / 11:15

Koncert finałowy pedagogów Akademii Muzycznej w Gdański – II Międzynarodowy Festiwal Obojowy.

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na Koncert pedagogów aMuz w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Obojowego.
Emisja koncertu z Auli Koncertowej na kanale aMuz na YouTube:
https://www.youtube.com/akademiamuzycznawgdansku
Koncert bez udziału publiczności.

PREMIERA:
30.05.2021, godz. 17:00
WYKONAWCY:
Soliści: Marta Różańska – obój, Piotr Lis – obój/rożek angielski, Józef Raatz – obój, Agata Raatz – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet oraz zespół Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa.
W PROGRAMIE:
J.S. Bach, C.Ph.E. Bach, J. Estrada, H. Holliger, E. Morricone (aranżacja: Artur Jurek), J. Williams (aranżacja: Artur Jurek)

30 maja, 2021 / 17:00

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy.

Tematem szkolenie będzie zasiłek chorobowy i opiekuńczy, ze szczególnym uwzględnieniem podstawy wymiaru i okresu wypłacania świadczeń. Eksperci opowiedzą m.in. o tym, komu zasiłki przysługują, jakie dokumenty złożyć oraz przez jaki okres i jakiej wysokości świadczenie będzie wypłacane. Szkolenie online potrwa około 2 godzin.

Zapisy na webinarium przyjmowane są pod adresem: katarzyna.bucholc@zus.pl.

W zgłoszeniu trzeba podać adres mailowy, na który w dniu szkolenia wyślemy link do wydarzenia, datę i temat webinarium, liczbę uczestników i numer telefonu do kontaktu. Webinarium prowadzone będzie za pośrednictwem Cisco Webex Meeting.

28 maja, 2021 / 09:00

Spotkanie autorskie online z Małgorzatą Oliwią Sobczak.

26 maja w internetowych progach Sopoteki odbędzie się pierwsze organizowane przez Bibliotekę Sopocką wydarzenie z cyklu Sopot 1901 – 2021 inaugurującego obchody 120-lecia Sopotu. Spotkanie z pisarką Małgorzatą Oliwą Sobczak poświęcone zostanie najnowszemu i zarazem ostatniemu tomowi mrocznej trójmiejskiej trylogii „Kolory zła”. Jaką rolę odegra w Bieli Sopot? Czy ze zbrodnią mu do twarzy? Na te i inne pytania usłyszą Państwo odpowiedź już niedługo. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Blaim-Gnatiuk.

O książce
Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w przeszłości.

O autorce
Mieszkanka Sopotu. Na co dzień zajmuje się badaniami naukowymi oraz pracami rozwojowymi w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Ukończyła kulturoznawstwo i dziennikarstwo. Jest członkinią Stowarzyszenia Kochamy Żuławy.

W 2015 roku opublikowano jej pierwszą książkę postmodernistyczną baśń Mali, Boli i Królowa Mrozu. W swoich utworach łączy nurt egzystencjalny z realizmem magicznym. Inspiruje się twórczością autorów takich jak Julio Cortázar i Majgull Axelsson. Natchnienie czerpie z muzyki, bez której nie wyobraża sobie życia.

26 maja, 2021 / 18:00

Stasia Budzisz „Gruzja. Do granic wytrzymałości”.

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na spotkanie podróżnicze online Gruzja. Do granic wytrzymałości. O swoich wyprawach opowie Stasia Budzisz, 24 maja (poniedziałek), godz. 18:00.O podróży
O Gruzji powiedziano już prawie wszystko. O gościnności, o tradycjach, o toastach i niezwykłej bezinteresowności. Mówiono o ośmiu tysiącach lat produkowania wina, suprach do białego rana i zapierających dech w piersiach krajobrazach. Wiemy o Gruzji wiele, ale głównie to, co Gruzja chce nam pokazać.

Ale ona ma jeszcze drugie oblicze, schowane przed okiem turysty.

To świat patriarchatu. Kraj, w którym nie ma paragrafu na molestowanie seksulane ani sprawiedliwych zasad dziedziczenia majątku. Państwo, którego obywatele w 63% żyją na kredyt, choć ostatnim groszem potrafią się podzielić. To w końcu miejsce, w którym religia i normy społeczne stanowią prawo ważniejsze niż sąd.
O tym, co naprawdę czeka na nas za zdobioną fasadą.

O podróżniczce
Stasia Budzisz reporterka, tłumaczka języka rosyjskiego i filmoznawczyni. Współpracuje m. in. z Przekrojem, Nową Europą Wschodnią, Krytyką Polityczną. Prowadzi podcast Wydawnictwa Poznańskiego WPodcast i jest wiceprezeską Fundacji Verda, która organizuje międzynarodowe projekty, m. in. w Gruzji, w Rosji i Ukrainie. Z Kaukazem związana od ponad dekady. Jej debiutancka książka reporterska Pokazucha. Na gruzińskich zasadach ukazała się w 2019 roku.

Spotkanie będzie można obejrzeć w na fanpagu GAK Projektorni.

24 maja, 2021 / 18:00

Warsztaty twórczego pisania.

Zapraszamy na warsztaty twórczego pisania online. Perspektywa postaci i wielu bohaterów 19 maja, środa, 17:30. Prowadzący: Grzegorz Reiwer. Na warsztatach przejdziemy się sekretnymi, a także utartymi ścieżkami pisania z perspektywy (point of view) postaci oraz tworzenia historii z bohaterem grupowym.

Każda dwugodzinna sesja dzieli się na część teoretyczną i praktyczną, a podczas tej ostatniej piszemy i omawiamy własną twórczość!

Zapisy pod adresem e-mail: greiwer@gmail.com

19 maja, 2021 / 17:30

Gdański Festiwal Muzyczny. Chopin inaczej.

Zapraszamy na koncert „Chopin inaczej” w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Koncert odbędzie się 16 maja w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert będzie transmitowany na żywo na stronie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. (https://gdanskifestiwal.pl/pl/)
Wystąpią:
Łukasz Długosz – flet
Janusz Olejniczak – fortepian
W programie utwory Fryderyka Chopina w opracowaniu na flet i fortepian oraz kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego.

16 maja, 2021 / 18:00

Wiosenne spotkania przewodników i przewodniczek – Nowy Port

Wiosenne wykłady, spotkania i spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek zapowiadają nowy sezon letnich, alternatywnych spacerów po Gdańsku. Tym razem Instytut Kultury Miejskiej zaprasza od kwietnia na prelekcje online, na YouTube. Wykłady/prelekcje/spotkania odbywają się na kanale YouTube IKM. Dostępne będą przez 14 dni od daty premiery. 12 maja, godz. 17:00 Wyspa Nowy Port? Wpływ natury na rozwój dzielnicy dawniej i dziś, dr Włodzimierz Golus, Zakład Limnologii, Instytut Geografii UG

12 maja, 2021 / 17:00

Nowe życie – spotkanie z Joanną Tokarską-Bakir

Zapraszamy na drugą rozmowę z cyklu Nowe życie, podczas którego Juliusz Kurkiewicz wraz z prof. Joanną Tokarską-Bakir porozmawiają o tym, jak się rodzi zło? Jakich nowych odpowiedzi na stare pytanie udzielają współcześni humaniści. Czy pomogą zmienić nas na lepsze?Spotkanie odbędzie się 11 maja o godz. 18.30 na profilu FB Goyki 3 Art Inkubatora (https://www.facebook.com/events/128237585910157), będzie tłumaczone na polski język migowy.

Prof. zw. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir (ur. 195, antropolożka kultury i religioznawczyni. Pracowniczka Instytutu Slawistyki PAN. Stypendystka A.W. Mellona, A. von Humboldta, Davis Center for Historical Studies, Princeton University; Marie Curie Fellowship w Institute for Advanced Study  w Princeton (2013-2015). Autorka m.in.  Légendes du sang. Une anthropologie du préjugé antisémite en Europe, éditions Albin Michel, Paris 2015 (wyd. pol. Legendy o krwi. Antropologia przesądu, 200;   Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946 (Czarne: 2012; wyd. ang. Pogrom Cries, Peter Lang 2017). Jej książka Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego (Czarna Owca: 201została nagrodzona m.in. Yad Vashem International Book Prize. Obecnie pracuje nad książką o pogromie krakowskim.

Nowe życie
Słowo nowe użyte przez Dantego w tytule jego młodzieńczego tomu poetyckiego Nowe życie (La Vita Nuova) oznacza nie tylko inne niż dotychczas, ale też zaskakujące, niespodziewane, nawet: dziwaczne. Takie właśnie z pewnością inne niż się spodziewamy będzie nasze życie po pandemii. A raczej: po wyjściu przez naszą cywilizację z zapaści, dla której pandemia jest tylko metaforą. Aby dowiedzieć się, jak to nowe życie może wyglądać, zapraszam do rozmowy tych, których zbyt rzadko pytamy o radę i opinię wybitnych myślicieli, humanistów, ludzi pióra. Tych, którzy na co dzień używają rozumu i wyobraźni, by pomóc nam określić kształt nowego życia w różnych jego aspektach   m.in. dotyczących podziału na ludzkie/nieludzkie, seksu, polityki czy religii.

11 maja, 2021 / 18:30

Koncert organistów z okazji Święta aMuz

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert organistów z okazji Święta aMuz! Emisja nagrania koncertu z Sali Koncertowej na kanale aMuz na YouTube (https://www.youtube.com/akademiamuzycznawgdansku).
Koncert bez udziału publiczności. Premiera 8.05.2021, godz. 20:00, wykonawcami będą studenci specjalności „muzyka kościelna”, a w repertuarze utwory Jana Sebastiana Bacha.

8 maja, 2021 / 20:00

Teatr przy Stole Online: Gabriela Zapolska „Skiz”

Serdecznie zapraszamy do Teatru przy Stole Online na komedię Gabrieli Zapolskiej „Skiz”. Sztuka wciąż zachwyca lekkością stylu, komizmu i dialogu, połączoną z psychologiczną przenikliwością i pełnym realizmu zindywidualizowaniem postaci. Opowiada o wyrafinowanej grze jaką prowadzą między sobą dwie pary małżeńskie – doświadczona i młoda. Akcja sztuki nabiera tempa gdy bohaterowie zaczynają traktować miłość jak grę karcianą – tytułowy skiz to karta atutowa, kto ma skiza wygrywa całą partię.

Sztukę zaprezentują aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Magdalena Boć, Krzysztof Gordon i Jan Napieralski. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Prelekcję wstępną przygotuje i wygłosi teatrolog prof. Małgorzata Jarmułowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

10 maja, 2021 / 00:00

Koncert musicalowy z okazji Święta aMuz

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert musicalowy z okazji Święta aMuz! Emisja nagrania koncertu z Sali Koncertowej na kanale aMuz na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=kqRlSzdgijE
Koncert bez udziału publiczności.
Premiera 6.05.2021, godz. 20.00. Wykonawcy to studenci II roku studiów magisterskich specjalności „musical”:
W programie wielkie przeboje z przedstawień i filmów musicalowych.

6 maja, 2021 / 20:00

Słuchowisko „Na kozetce”, odc. 3 – „Chorobliwa zazdrość”

Grupa teatralna „CAS” przedstawia 3 odcinek słuchowiska „Na kozetce”, który powstał na warsztatach teatralnych on-line .W tym miesiącu przedstawiamy pracę Danieli Maternickej.
„Chorobliwa zazdrość”
W odcinku brali udział: Mieczysław Kamiński, Daniela Maternicka, Anna Furman, Grażyna Lazar, Asia Grabowska, Ewa Najder i Zofia Urbańska.
Reżyseria: Inessa Lerner

28 kwietnia, 2021 / 10:00

Jacka Friedricha „Dom Marynarza. Od modernizmu do socrealizmu”

Czy wiesz, że budynek obecnego Domu Marynarza, przy alei Marszałka Piłsudskiego był niegdyś jedną z pereł modernizmu? Więcej na jego temat dowiesz się podczas wykładu online z cyklu „Perły – Dom Marynarza. Od modernizmu do socrealizmu”, który 29 kwietnia o godzinie 17:00 poprowadzi dr hab. Jacek Friedrich. Wykład będzie niezwykłą szansą na prześledzenie procesu, jaki zaszedł od powstania w 1929 roku modernistycznego Domu Zdrojowego w Gdyni do jego przemiany w socrealistyczny budynek Domu Marynarza w roku 1952.

Jacek Friedrich – historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, aktualnie dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof. Piotra Krakowskiego (UJ 1989), a rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Romana Wapińskiego (UG 2000). Od 2000 r. adiunkt w Zakładzie (obecnie Instytucie) Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej asystent w tej placówce, związany z nią od początku jej istnienia. Autor i redaktor ponad stu publikacji naukowych oraz kilku książek. Autor i współautor wystaw m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację na stronie https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/dom-marynarza-wyklad-online-dr-hab-jacka-friedricha/. Każdy uczestnik otrzyma link do wykładu najpóźniej godzinę przed planowanym wydarzeniem.

Spotkanie rozpocznie się o czasie – punktualnie o godzinie 17:00. Zapraszamy na wykład 10 minut wcześniej . Od godziny 16:50 do 17:00 administrator spotkania będzie wpuszczać uczestników wykładu. Prosimy o wyciszenie mikrofonów i wyłączenie kamer. Wszelkie pytania prosimy zadawać na czacie. Po zakończonym wykładzie, rozpocznie się dyskusja, będzie to doskonały moment by zadawać dodatkowe pytania prowadzącemu.

29 kwietnia, 2021 / 17:00

Ewa Jaroszyńska „Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan”

„Czym byłaby codzienność bez żartów, choćby i przaśnych, bez krotochwil i anegdot? Zajrzymy w minione stulecia, przyglądając się rozrywkom gdańszczan, zobaczymy, co ich bawiło, ale też, co śmieszyło i zadziwiało gości, którzy Gdańsk odwiedzali”- zapowiada prelegentka, Ewa Jaroszyńska, przewodniczka i pilotka wycieczek.

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Wykład będzie można obejrzeć online na YouTube IKM https://www.youtube.com/channel/UCFmnkmOQsZ4dkPboNQx4d1A

27 kwietnia, 2021 / 18:00

Smaki kultury – Kuchnia Palestyny

Czy wiecie jak smakuje szakszuka? Co się jada w dolinie Jordanu ? Co to jest halal ? O tym oraz jak smakuje kuchnia palestyńska dowiecie się z kolejnego odcinka „Smaków Kultury”. Spotkanie z kuchnią Palestyny odbędzie się w sobotę 24 kwietnia 2021r. o g.19.00, a gościem będzie Hani Hraish.Nasz Gość o sobie:
Nazywam się Hani Hraish, pochodzę z Palestyny. Urodziłem się w mieście Tubas na Zachodnim Brzegu Doliny Jordanu. Do Polski przyjechałem w roku 1982 jako stypendysta rządu polskiego na studia. Najpierw uczyłem się języka polskiego w Studium Języka Polskiego przy UŁ, a rok później trafiłem do Gdańska jako student PG. W roku 1984 poznałem swoją żonę Helenę Szabanowicz przy położeniu kamienia węgielnego meczetu w Gdańsku. Mamy piątkę wspaniałych i już dorosłych dzieci i wnuczkę Alicję. Po transformacji w Polsce w roku 1989 zająłem się swoim biznesem, głównie w handlu i gastronomi.

Przez 15 lat byłem imamem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej i meczetu w Gdańsku. Z moją żoną Heleną i przy współpracy z Miastem Gdańsk z ś.p. prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele organizowaliśmy kilka projektów kulturalnych, a także organizowaliśmy pierwsze w historii Dni Kultury Muzułmańskiej w RP. W tym czasie w meczecie w Gdańsku przez cały rok odbywały się spotkania z mieszkańcami naszego regionu i nie tylko. Z Heleną byliśmy i nadal jesteśmy zaangażowani w dialog międzyreligyjny i międzykulturowy. Nasza działalność zawsze była prospołeczna, dla dobra naszej wspólnoty muzułmańskiej, gdańskiej, pomorskiej, a nawet szerzej polskiej. Obecnie jestem działaczem politycznym stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska im. Pawła Adamowicza, a także gdańskim działaczem społecznym gdziekolwiek gdzie jestem w stanie pomóc, szczególnie w czasie pandemii.

Jestem tłumaczem i nauczycielem języka polskiego i arabskiego. A co do Smaków Kultury, to mam to w genach po swojej rodzinie, zawsze gotuję ze smakiem i z kulturą! Najpierw muszę mieć komu gotować i z kim bym chętnie zjadł! Często dzwonię po znajomych po to, by mogli mi towarzyszyć w przygotowaniu i jedzeniu moich ulubionych potraw. Jak jestem sam, to jem zazwyczaj to co mam już w lodówce. Mam nadzieję, że wkrótce razem z bratem Tomaszem, pokażę jak się przyrządza palestyńskie rarytasy.
W ramach projektu Wielokulturowe Pomorze zapraszamy na cykl spotkań połączonych z warsztatami w formie filmów. Bohaterami będą goście, pochodzący z różnych kultur, zamieszkujący Pomorze. Podczas swoich prezentacji internetowych opowiedzą o kuchni i potrawach z kraju swojego pochodzenia oraz pokażą jak przyrządzić niektóre potrawy.

Prezentacje na FB https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury oraz na kanale Youtube NCK https://www.youtube.com/channel/UC-a6UJeaH6lW5IidUqsvSTQ/videos odbywać będą się w ostatnią sobotę miesiąca.

24 kwietnia, 2021 / 21:00

CCVI Krakowski Salon Poezji w Gdańsku

Zapraszamy na CCIV Krakowski Salon Poezji w Gdańsku i spotkanie z poezją Zuzanny Ginczanki. Wiersze poetki przeczytają aktorki: Magdalena Gorzelańczyk i Małgorzata Brajner. Wydarzenie odbędzie się w formule online na kanale youtube Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przepis na prostotę życia

„Brukom ulic się dziwić przez okna, liczyć wrony i łykać dzisiejszość,
wszystkie myśli odrzucać od siebie i zostawiać jedynie najmniejszą,
nie nazywać niczego słowami, nie wyplatać ze wzruszeń określeń,
nie wpisywać w zeszyty spostrzeżeń, definicji nie sączyć z uniesień. –
Nie ozdabiać się rzewnowzdychliwie w beznadziejność twarzowo przezłotą, rozczochranych, cygańskich tęsknotek nie nazywać liliową tęsknotą.”

Zuzanna Giczanka – urodziła się w Kijowie (1917 r.), w rodzinie zasymilowanych rosyjskich Żydów. Zaczęła pisać wiersze już w wieku 10 lat. Za namową Juliana Tuwima wzięła udział w konkursie poetyckim w 1934 roku ogłoszonym przez „Wiadomości Literackie” i zdobyła w nim wyróżnienie. Wiosną 1935 roku rozpoczęła współpracę z „Wiadomościami Literackimi”; należała do kręgu Skamandrytów. Zuzanna Ginczanka była także autorką słuchowisk radiowych dla dzieci i dorosłych. Aresztowana i rozstrzelana przez Gestapo w 1944 r.

25 kwietnia, 2021 / 11:00

Dostępna sobota – spotkanie z pracownikiem Radmoru


24 kwietnia o godzinie 14:00 w ramach cyklu Dostępna sobota, osobom niesłyszącym i niedosłyszącym przybliżymy historię firmy Radmor, tłumacząc ją na Polski Język Migowy. Tym razem, bohaterem spotkania będzie obecny kierownik Pracowni Konstrukcji Mechanicznych. Pan Grzegorz Bojke opowie jakie zmiany zaszły w tej firmie na przestrzeni lat, zarówno pod względem technologicznym jak i kadrowym. Dowiemy się również jak aktualnie wygląda praca projektowa przy produkowanym przez nią sprzęcie.
Spotkanie będzie w Polskim Języku Migowym, który przetłumaczy Joanna Olejnik.

Dostęp do wydarzenia jest bezpłatny. Film ze spotkania opublikowany zostanie na profilu Facebook Muzeum Miasta Gdyni oraz na profilu YouTube.

24 kwietnia, 2021 / 14:00

Donizetti kontra Kurpiński – belcantowe hity

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na 34. koncert z cyklu GRaMuz „Donizetti kontra Kurpiński – belcantowe hity” organizowany w ramach Dni Otwartych aMuz 2021. Wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego specjalności „śpiew solowy”. Nagranie ich koncertu z Sali Koncertowej aMuz będzie emitowane na kanale Uczelni na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC4FuhXrje9jCrm_v-jWv26A
Koncert odbędzie się bez udziału publiczności w Sal

WYKONAWCY:
Marta Studzińska – sopran, Kun Shan – sopran, Lu Yang – mezzosopran, Przemysław Radziszewski – tenor, Paweł Bucki – baryton i Liang Yu – baryton. Aleksandra Mozgiel – fortepian

SŁOWO O MUZYCE, SCENARIUSZ, PRZYGOTOWANIE WOKALNE:
prof. dr hab. Jadwiga Rappé

REALIZACJA:
Studio Nagrań aMuz

ORGANIZATOR:
Katedra Wokalistyki

20 kwietnia, 2021 / 20:00

Koncert kompozytorski pamięci Aleksandra Skriabina.

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na 31. koncert z cyklu GRaMuz: Koncert kompozytorski Pamięci Aleksandra Skriabina organizowany w ramach Dni Otwartych aMuz 2021. Nagranie koncertu z Sali Koncertowej aMuz będzie emitowane na kanale Uczelni na YouTube https://www.youtube.com/channel/UC4FuhXrje9jCrm_v-jWv26A

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności w Sali.

PREMIERA:
15.04.2021, godz. 20:00

W PROGRAMIE UTWORY STUDENTÓW SPECJALNOŚCI KOMPOZYCJA:
Anny Janowicz, Mai Jaryczewskiej, Piotra Kasiłowskiego, Jakuba Pawlaka, Piotra Pawlaka, Mileny Słowikowskiej, Szymona Wieczorka

WYKONAWCY:
Martyna Chmura, Arkadia Gorczyca, Piotr Pawlak, Milena Słowikowska – fortepian
Maria Hinc – szpinet
Marcin Frydrych, Wojciech Kowal, Karol Zbaracki, Dominik Żych – akordeon
Oktawia Bylicka, Laura Jurcova – harfa
Filip Wnukowski – skrzypce
Anna Fender – wiolonczela
Stanisław Górka, Joanna Kulikowska, Emilia Kwaśniewska, Szymon Wieczorek – klarnet

SŁOWO O MUZYCE:
Olga Borzyszkowska

REALIZACJA:
Studio Nagrań aMuz

ORGANIZATOR:
Katedra Kompozycji

15 kwietnia, 2021 / 20:00

Kamila Kielar „Biało na czarnym. Niedźwiedzie duchy”

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na spotkanie podróżnicze online Biało na czarnym. Niedźwiedzie duchy. O swoich wyprawach opowie Kamila Kielar, 19 kwietnia (poniedziałek), godz. 18:00.

/O podróży/
Biało na czarnym to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata.
Sama podróż kajakiem to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. Miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody nad wodą, pod wodą i w lesie.
Wyprawa została nagrodzona Kolosem w kategorii Podróż Roku oraz uhonorowana najlepszym pokazem Kolosów, a także nagrodzona przez National Geographic Traveler jako podróż roku.

/O podróżniczce/
Kamila Kielar – zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje. Od kilkunastu lat smakuje północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. W 2018 samotnie przepłynęła ponad 500km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie.
W 2017 samotnie przeszła 4700km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej również sama przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. Lider etapów w wielkich sztafetach rowerowych: Afryka Nowaka i Bike Jamboree.
Laureatka Kolosa za podróż roku i dwóch wyróżnień, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Wygrywała outdoorowe konkursy fotograficzne w USA i Kanadzie. Występuje z pokazami na największych scenach w Polsce, pojawia się również na międzynarodowych festiwalach (Kanada, Ukraina, Czechy, Słowacja).
Więcej na www.kamilakielar.pl oraz mediach społecznościowych.

Spotkanie będzie można obejrzeć w na fanpage’u GAK Projektorni https://www.facebook.com/projektorniagak

19 kwietnia, 2021 / 18:00

Joga online

Kwietniowa joga przed nami. Postaramy się zsynchronizować ruch naszego ciała z oddechem. Poziom zajęć dostosowany jest zarówno do osób zaczynających przygodę z jogą, jak i już praktykujących. Do udziału w zajęciach potrzebna jest mata i pasek.Ze względu na sytuację pandemiczną zajęcia odbędą się w formie online.
Prowadzenie: Elżbieta Rutkowska

Zajęcia są bezpłatne.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy przesłać do nas informacje w wiadomości na fb lub maila trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl
Osoby, które zgłoszą chęć udziału w spotkaniu otrzymają link do platformy Zoom, na której przeprowadzimy zajęcia.
Zajęcia jogi wpisują się w program Klubu Sąsiedzkiego KULTURA – Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

19 kwietnia, 2021 / 09:00

Debata oksfordzka „Filmy i seriale pozytywnie wpływają na wizerunek prawników”

Klub Debat „Ars Bene Dicendi” i Kultura na Prawo mają przyjemność zaprosić na debatę oksfordzką na temat tezy „Filmy i seriale pozytywnie wpływają na wizerunek prawników”! 😃
Kultura od zawsze kreowała opinie społeczeństwa na różne tematy, a także kształtowała obraz konkretnych grup społecznych, zawodowych czy poruszała tematykę ich problemów. Motywem, który również jest chętnie poruszany w przemyśle filmowo-serialowym jest świat prawniczy. Prawnicy pokazywani byli do tej pory w różnym stylu – od chciwych, zimnych, wyrachowanych osób przez idealistów walczących o sprawiedliwość, a na ludziach sukcesu, którzy nie znają pojęcia „niemożliwe” kończąc. W debacie będziemy chcieli znaleźć odpowiedź czy mimo tego różnorodnego podejścia filmy i seriale ukazują prawników w dobrym świetle?
W debacie zmierzą się trzyosobowe drużyny reprezentujące Klub Debat „Ars Bene Dicendi” oraz Kulturę na Prawo. Całość wydarzenia będzie transmitowana na Facebooku. 🙂
Zachęcamy do śledzenia stron obu kół oraz wydarzenia!

20 kwietnia, 2021 / 19:00

Między zniszczeniem a odbudową – Gdańsk na fotografii Kazimierza Lelewicza.

Wystawa pokazuje stan miasta od czasu tragicznych w skutkach walk w 1945 roku do momentu podjęcia decyzji o jego odbudowie w 1948 roku i pierwszych prac. Jako komentarz posłużyły relacje świadków wydarzeń.

13 kwietnia, 2021 / 00:00

Czy grozi nam cicha wiosna?

Prelekcja „Czy grozi nam cicha wiosna? Czerwona lista ptaków Polski – o wymieraniu, kryzysie bioróżnorodności i nadziei.” odbędzie się w ramach comiesięcznych spotkań miłośników ekologii, realizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Partnerem wydarzenia jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, obchodzące w tym roku XXX-lecie.

Nasza planeta doświadcza głębokiego kryzysu bioróżnorodności. Jego skalę pomagają nam oceniać czerwone listy – opracowania szacujące ryzyko wymarcia gatunków. Wydana aktualnie Czerwona lista ptaków Polski wskazuje, że co piąty gatunek w naszym kraju zagrożony jest wyginięciem. Jakie gatunki i siedliska doświadczają najsilniejszego regresu? Co wymieranie gatunków oznacza dla przyrody i dla każdego z nas i jak możemy mu przeciwdziałać? Na te pytania odpowie Tomasz Wilk. To prezentacja dla dużych i małych, bogatych i biednych, z lewa i z prawa. Bo kryzys bioróżnorodności dotyka każdego z nas.

14 kwietnia, 2021 / 17:00

Matematyka w kasynie

Co jakiś czas pojawia się informacja o geniuszach, którzy znaleźli niezwykłe algorytmy pozwalające przechytrzyć kasyno i wygrać oszałamiające pieniądze. Podczas kolejnego spotkania matematyki codzienności dr Nikodem Mrożek postara się sprawdzić na ile możliwe są takie „czary” i dlaczego mimo to kasyna ciągle istnieją i zazwyczaj to one zarabiają oszałamiające pieniądze kosztem miłośników hazardu.

Wykład z cyklu Matematyka codzienności poprowadzi dr matematyki Nikodem Mrożek, zawodowo związany z Uniwersytet Gdański. Współpracował także z Politechniką Gdańską, Wyższą Szkołą Bankową i Ateneum Szkołą Wyższą.

Od lat zajmuje się popularyzacją matematyki. Prowadził liczne zajęcia dla młodzieży w ramach programu „Zdolni z Pomorza” oraz spotkania matematyczne w szkołach.

Po pracy społecznik, m.in. członek stowarzyszeń Tolerado i Asfera; podróżnik, który z dziecięcą fascynacją wciąż odkrywa piękno tkwiące w różnorodności naszego świata.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu Klub Sąsiedzki KULTURA – Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

13 kwietnia, 2021 / 18:00