Wiosenne spotkania przewodników i przewodniczek – Nowy Port

Wiosenne wykłady, spotkania i spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek zapowiadają nowy sezon letnich, alternatywnych spacerów po Gdańsku. Tym razem Instytut Kultury Miejskiej zaprasza od kwietnia na prelekcje online, na YouTube. Wykłady/prelekcje/spotkania odbywają się na kanale YouTube IKM. Dostępne będą przez 14 dni od daty premiery. 12 maja, godz. 17:00 Wyspa Nowy Port? Wpływ natury na rozwój dzielnicy dawniej i dziś, dr Włodzimierz Golus, Zakład Limnologii, Instytut Geografii UG

12 maja, 2021 / 17:00

Nowe życie – spotkanie z Joanną Tokarską-Bakir

Zapraszamy na drugą rozmowę z cyklu Nowe życie, podczas którego Juliusz Kurkiewicz wraz z prof. Joanną Tokarską-Bakir porozmawiają o tym, jak się rodzi zło? Jakich nowych odpowiedzi na stare pytanie udzielają współcześni humaniści. Czy pomogą zmienić nas na lepsze?Spotkanie odbędzie się 11 maja o godz. 18.30 na profilu FB Goyki 3 Art Inkubatora (https://www.facebook.com/events/128237585910157), będzie tłumaczone na polski język migowy.

Prof. zw. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir (ur. 195, antropolożka kultury i religioznawczyni. Pracowniczka Instytutu Slawistyki PAN. Stypendystka A.W. Mellona, A. von Humboldta, Davis Center for Historical Studies, Princeton University; Marie Curie Fellowship w Institute for Advanced Study  w Princeton (2013-2015). Autorka m.in.  Légendes du sang. Une anthropologie du préjugé antisémite en Europe, éditions Albin Michel, Paris 2015 (wyd. pol. Legendy o krwi. Antropologia przesądu, 200;   Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946 (Czarne: 2012; wyd. ang. Pogrom Cries, Peter Lang 2017). Jej książka Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego (Czarna Owca: 201została nagrodzona m.in. Yad Vashem International Book Prize. Obecnie pracuje nad książką o pogromie krakowskim.

Nowe życie
Słowo nowe użyte przez Dantego w tytule jego młodzieńczego tomu poetyckiego Nowe życie (La Vita Nuova) oznacza nie tylko inne niż dotychczas, ale też zaskakujące, niespodziewane, nawet: dziwaczne. Takie właśnie z pewnością inne niż się spodziewamy będzie nasze życie po pandemii. A raczej: po wyjściu przez naszą cywilizację z zapaści, dla której pandemia jest tylko metaforą. Aby dowiedzieć się, jak to nowe życie może wyglądać, zapraszam do rozmowy tych, których zbyt rzadko pytamy o radę i opinię wybitnych myślicieli, humanistów, ludzi pióra. Tych, którzy na co dzień używają rozumu i wyobraźni, by pomóc nam określić kształt nowego życia w różnych jego aspektach   m.in. dotyczących podziału na ludzkie/nieludzkie, seksu, polityki czy religii.

11 maja, 2021 / 18:30

Koncert organistów z okazji Święta aMuz

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert organistów z okazji Święta aMuz! Emisja nagrania koncertu z Sali Koncertowej na kanale aMuz na YouTube (https://www.youtube.com/akademiamuzycznawgdansku).
Koncert bez udziału publiczności. Premiera 8.05.2021, godz. 20:00, wykonawcami będą studenci specjalności „muzyka kościelna”, a w repertuarze utwory Jana Sebastiana Bacha.

8 maja, 2021 / 20:00

Teatr przy Stole Online: Gabriela Zapolska „Skiz”

Serdecznie zapraszamy do Teatru przy Stole Online na komedię Gabrieli Zapolskiej „Skiz”. Sztuka wciąż zachwyca lekkością stylu, komizmu i dialogu, połączoną z psychologiczną przenikliwością i pełnym realizmu zindywidualizowaniem postaci. Opowiada o wyrafinowanej grze jaką prowadzą między sobą dwie pary małżeńskie – doświadczona i młoda. Akcja sztuki nabiera tempa gdy bohaterowie zaczynają traktować miłość jak grę karcianą – tytułowy skiz to karta atutowa, kto ma skiza wygrywa całą partię.

Sztukę zaprezentują aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Magdalena Boć, Krzysztof Gordon i Jan Napieralski. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Prelekcję wstępną przygotuje i wygłosi teatrolog prof. Małgorzata Jarmułowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

10 maja, 2021 / 00:00

Koncert musicalowy z okazji Święta aMuz

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert musicalowy z okazji Święta aMuz! Emisja nagrania koncertu z Sali Koncertowej na kanale aMuz na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=kqRlSzdgijE
Koncert bez udziału publiczności.
Premiera 6.05.2021, godz. 20.00. Wykonawcy to studenci II roku studiów magisterskich specjalności „musical”:
W programie wielkie przeboje z przedstawień i filmów musicalowych.

6 maja, 2021 / 20:00

Słuchowisko „Na kozetce”, odc. 3 – „Chorobliwa zazdrość”

Grupa teatralna „CAS” przedstawia 3 odcinek słuchowiska „Na kozetce”, który powstał na warsztatach teatralnych on-line .W tym miesiącu przedstawiamy pracę Danieli Maternickej.
„Chorobliwa zazdrość”
W odcinku brali udział: Mieczysław Kamiński, Daniela Maternicka, Anna Furman, Grażyna Lazar, Asia Grabowska, Ewa Najder i Zofia Urbańska.
Reżyseria: Inessa Lerner

28 kwietnia, 2021 / 10:00

Jacka Friedricha „Dom Marynarza. Od modernizmu do socrealizmu”

Czy wiesz, że budynek obecnego Domu Marynarza, przy alei Marszałka Piłsudskiego był niegdyś jedną z pereł modernizmu? Więcej na jego temat dowiesz się podczas wykładu online z cyklu „Perły – Dom Marynarza. Od modernizmu do socrealizmu”, który 29 kwietnia o godzinie 17:00 poprowadzi dr hab. Jacek Friedrich. Wykład będzie niezwykłą szansą na prześledzenie procesu, jaki zaszedł od powstania w 1929 roku modernistycznego Domu Zdrojowego w Gdyni do jego przemiany w socrealistyczny budynek Domu Marynarza w roku 1952.

Jacek Friedrich – historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, aktualnie dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof. Piotra Krakowskiego (UJ 1989), a rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Romana Wapińskiego (UG 2000). Od 2000 r. adiunkt w Zakładzie (obecnie Instytucie) Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej asystent w tej placówce, związany z nią od początku jej istnienia. Autor i redaktor ponad stu publikacji naukowych oraz kilku książek. Autor i współautor wystaw m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację na stronie https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/dom-marynarza-wyklad-online-dr-hab-jacka-friedricha/. Każdy uczestnik otrzyma link do wykładu najpóźniej godzinę przed planowanym wydarzeniem.

Spotkanie rozpocznie się o czasie – punktualnie o godzinie 17:00. Zapraszamy na wykład 10 minut wcześniej . Od godziny 16:50 do 17:00 administrator spotkania będzie wpuszczać uczestników wykładu. Prosimy o wyciszenie mikrofonów i wyłączenie kamer. Wszelkie pytania prosimy zadawać na czacie. Po zakończonym wykładzie, rozpocznie się dyskusja, będzie to doskonały moment by zadawać dodatkowe pytania prowadzącemu.

29 kwietnia, 2021 / 17:00

Ewa Jaroszyńska „Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan”

„Czym byłaby codzienność bez żartów, choćby i przaśnych, bez krotochwil i anegdot? Zajrzymy w minione stulecia, przyglądając się rozrywkom gdańszczan, zobaczymy, co ich bawiło, ale też, co śmieszyło i zadziwiało gości, którzy Gdańsk odwiedzali”- zapowiada prelegentka, Ewa Jaroszyńska, przewodniczka i pilotka wycieczek.

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Wykład będzie można obejrzeć online na YouTube IKM https://www.youtube.com/channel/UCFmnkmOQsZ4dkPboNQx4d1A

27 kwietnia, 2021 / 18:00

Smaki kultury – Kuchnia Palestyny

Czy wiecie jak smakuje szakszuka? Co się jada w dolinie Jordanu ? Co to jest halal ? O tym oraz jak smakuje kuchnia palestyńska dowiecie się z kolejnego odcinka „Smaków Kultury”. Spotkanie z kuchnią Palestyny odbędzie się w sobotę 24 kwietnia 2021r. o g.19.00, a gościem będzie Hani Hraish.Nasz Gość o sobie:
Nazywam się Hani Hraish, pochodzę z Palestyny. Urodziłem się w mieście Tubas na Zachodnim Brzegu Doliny Jordanu. Do Polski przyjechałem w roku 1982 jako stypendysta rządu polskiego na studia. Najpierw uczyłem się języka polskiego w Studium Języka Polskiego przy UŁ, a rok później trafiłem do Gdańska jako student PG. W roku 1984 poznałem swoją żonę Helenę Szabanowicz przy położeniu kamienia węgielnego meczetu w Gdańsku. Mamy piątkę wspaniałych i już dorosłych dzieci i wnuczkę Alicję. Po transformacji w Polsce w roku 1989 zająłem się swoim biznesem, głównie w handlu i gastronomi.

Przez 15 lat byłem imamem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej i meczetu w Gdańsku. Z moją żoną Heleną i przy współpracy z Miastem Gdańsk z ś.p. prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele organizowaliśmy kilka projektów kulturalnych, a także organizowaliśmy pierwsze w historii Dni Kultury Muzułmańskiej w RP. W tym czasie w meczecie w Gdańsku przez cały rok odbywały się spotkania z mieszkańcami naszego regionu i nie tylko. Z Heleną byliśmy i nadal jesteśmy zaangażowani w dialog międzyreligyjny i międzykulturowy. Nasza działalność zawsze była prospołeczna, dla dobra naszej wspólnoty muzułmańskiej, gdańskiej, pomorskiej, a nawet szerzej polskiej. Obecnie jestem działaczem politycznym stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska im. Pawła Adamowicza, a także gdańskim działaczem społecznym gdziekolwiek gdzie jestem w stanie pomóc, szczególnie w czasie pandemii.

Jestem tłumaczem i nauczycielem języka polskiego i arabskiego. A co do Smaków Kultury, to mam to w genach po swojej rodzinie, zawsze gotuję ze smakiem i z kulturą! Najpierw muszę mieć komu gotować i z kim bym chętnie zjadł! Często dzwonię po znajomych po to, by mogli mi towarzyszyć w przygotowaniu i jedzeniu moich ulubionych potraw. Jak jestem sam, to jem zazwyczaj to co mam już w lodówce. Mam nadzieję, że wkrótce razem z bratem Tomaszem, pokażę jak się przyrządza palestyńskie rarytasy.
W ramach projektu Wielokulturowe Pomorze zapraszamy na cykl spotkań połączonych z warsztatami w formie filmów. Bohaterami będą goście, pochodzący z różnych kultur, zamieszkujący Pomorze. Podczas swoich prezentacji internetowych opowiedzą o kuchni i potrawach z kraju swojego pochodzenia oraz pokażą jak przyrządzić niektóre potrawy.

Prezentacje na FB https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury oraz na kanale Youtube NCK https://www.youtube.com/channel/UC-a6UJeaH6lW5IidUqsvSTQ/videos odbywać będą się w ostatnią sobotę miesiąca.

24 kwietnia, 2021 / 21:00

CCVI Krakowski Salon Poezji w Gdańsku

Zapraszamy na CCIV Krakowski Salon Poezji w Gdańsku i spotkanie z poezją Zuzanny Ginczanki. Wiersze poetki przeczytają aktorki: Magdalena Gorzelańczyk i Małgorzata Brajner. Wydarzenie odbędzie się w formule online na kanale youtube Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przepis na prostotę życia

„Brukom ulic się dziwić przez okna, liczyć wrony i łykać dzisiejszość,
wszystkie myśli odrzucać od siebie i zostawiać jedynie najmniejszą,
nie nazywać niczego słowami, nie wyplatać ze wzruszeń określeń,
nie wpisywać w zeszyty spostrzeżeń, definicji nie sączyć z uniesień. –
Nie ozdabiać się rzewnowzdychliwie w beznadziejność twarzowo przezłotą, rozczochranych, cygańskich tęsknotek nie nazywać liliową tęsknotą.”

Zuzanna Giczanka – urodziła się w Kijowie (1917 r.), w rodzinie zasymilowanych rosyjskich Żydów. Zaczęła pisać wiersze już w wieku 10 lat. Za namową Juliana Tuwima wzięła udział w konkursie poetyckim w 1934 roku ogłoszonym przez „Wiadomości Literackie” i zdobyła w nim wyróżnienie. Wiosną 1935 roku rozpoczęła współpracę z „Wiadomościami Literackimi”; należała do kręgu Skamandrytów. Zuzanna Ginczanka była także autorką słuchowisk radiowych dla dzieci i dorosłych. Aresztowana i rozstrzelana przez Gestapo w 1944 r.

25 kwietnia, 2021 / 11:00

Dostępna sobota – spotkanie z pracownikiem Radmoru


24 kwietnia o godzinie 14:00 w ramach cyklu Dostępna sobota, osobom niesłyszącym i niedosłyszącym przybliżymy historię firmy Radmor, tłumacząc ją na Polski Język Migowy. Tym razem, bohaterem spotkania będzie obecny kierownik Pracowni Konstrukcji Mechanicznych. Pan Grzegorz Bojke opowie jakie zmiany zaszły w tej firmie na przestrzeni lat, zarówno pod względem technologicznym jak i kadrowym. Dowiemy się również jak aktualnie wygląda praca projektowa przy produkowanym przez nią sprzęcie.
Spotkanie będzie w Polskim Języku Migowym, który przetłumaczy Joanna Olejnik.

Dostęp do wydarzenia jest bezpłatny. Film ze spotkania opublikowany zostanie na profilu Facebook Muzeum Miasta Gdyni oraz na profilu YouTube.

24 kwietnia, 2021 / 14:00

Donizetti kontra Kurpiński – belcantowe hity

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na 34. koncert z cyklu GRaMuz „Donizetti kontra Kurpiński – belcantowe hity” organizowany w ramach Dni Otwartych aMuz 2021. Wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego specjalności „śpiew solowy”. Nagranie ich koncertu z Sali Koncertowej aMuz będzie emitowane na kanale Uczelni na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC4FuhXrje9jCrm_v-jWv26A
Koncert odbędzie się bez udziału publiczności w Sal

WYKONAWCY:
Marta Studzińska – sopran, Kun Shan – sopran, Lu Yang – mezzosopran, Przemysław Radziszewski – tenor, Paweł Bucki – baryton i Liang Yu – baryton. Aleksandra Mozgiel – fortepian

SŁOWO O MUZYCE, SCENARIUSZ, PRZYGOTOWANIE WOKALNE:
prof. dr hab. Jadwiga Rappé

REALIZACJA:
Studio Nagrań aMuz

ORGANIZATOR:
Katedra Wokalistyki

20 kwietnia, 2021 / 20:00

Koncert kompozytorski pamięci Aleksandra Skriabina.

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na 31. koncert z cyklu GRaMuz: Koncert kompozytorski Pamięci Aleksandra Skriabina organizowany w ramach Dni Otwartych aMuz 2021. Nagranie koncertu z Sali Koncertowej aMuz będzie emitowane na kanale Uczelni na YouTube https://www.youtube.com/channel/UC4FuhXrje9jCrm_v-jWv26A

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności w Sali.

PREMIERA:
15.04.2021, godz. 20:00

W PROGRAMIE UTWORY STUDENTÓW SPECJALNOŚCI KOMPOZYCJA:
Anny Janowicz, Mai Jaryczewskiej, Piotra Kasiłowskiego, Jakuba Pawlaka, Piotra Pawlaka, Mileny Słowikowskiej, Szymona Wieczorka

WYKONAWCY:
Martyna Chmura, Arkadia Gorczyca, Piotr Pawlak, Milena Słowikowska – fortepian
Maria Hinc – szpinet
Marcin Frydrych, Wojciech Kowal, Karol Zbaracki, Dominik Żych – akordeon
Oktawia Bylicka, Laura Jurcova – harfa
Filip Wnukowski – skrzypce
Anna Fender – wiolonczela
Stanisław Górka, Joanna Kulikowska, Emilia Kwaśniewska, Szymon Wieczorek – klarnet

SŁOWO O MUZYCE:
Olga Borzyszkowska

REALIZACJA:
Studio Nagrań aMuz

ORGANIZATOR:
Katedra Kompozycji

15 kwietnia, 2021 / 20:00

Kamila Kielar „Biało na czarnym. Niedźwiedzie duchy”

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na spotkanie podróżnicze online Biało na czarnym. Niedźwiedzie duchy. O swoich wyprawach opowie Kamila Kielar, 19 kwietnia (poniedziałek), godz. 18:00.

/O podróży/
Biało na czarnym to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata.
Sama podróż kajakiem to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. Miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody nad wodą, pod wodą i w lesie.
Wyprawa została nagrodzona Kolosem w kategorii Podróż Roku oraz uhonorowana najlepszym pokazem Kolosów, a także nagrodzona przez National Geographic Traveler jako podróż roku.

/O podróżniczce/
Kamila Kielar – zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje. Od kilkunastu lat smakuje północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. W 2018 samotnie przepłynęła ponad 500km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie.
W 2017 samotnie przeszła 4700km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej również sama przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. Lider etapów w wielkich sztafetach rowerowych: Afryka Nowaka i Bike Jamboree.
Laureatka Kolosa za podróż roku i dwóch wyróżnień, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Wygrywała outdoorowe konkursy fotograficzne w USA i Kanadzie. Występuje z pokazami na największych scenach w Polsce, pojawia się również na międzynarodowych festiwalach (Kanada, Ukraina, Czechy, Słowacja).
Więcej na www.kamilakielar.pl oraz mediach społecznościowych.

Spotkanie będzie można obejrzeć w na fanpage’u GAK Projektorni https://www.facebook.com/projektorniagak

19 kwietnia, 2021 / 18:00

Joga online

Kwietniowa joga przed nami. Postaramy się zsynchronizować ruch naszego ciała z oddechem. Poziom zajęć dostosowany jest zarówno do osób zaczynających przygodę z jogą, jak i już praktykujących. Do udziału w zajęciach potrzebna jest mata i pasek.Ze względu na sytuację pandemiczną zajęcia odbędą się w formie online.
Prowadzenie: Elżbieta Rutkowska

Zajęcia są bezpłatne.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy przesłać do nas informacje w wiadomości na fb lub maila trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl
Osoby, które zgłoszą chęć udziału w spotkaniu otrzymają link do platformy Zoom, na której przeprowadzimy zajęcia.
Zajęcia jogi wpisują się w program Klubu Sąsiedzkiego KULTURA – Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

19 kwietnia, 2021 / 09:00

Debata oksfordzka „Filmy i seriale pozytywnie wpływają na wizerunek prawników”

Klub Debat „Ars Bene Dicendi” i Kultura na Prawo mają przyjemność zaprosić na debatę oksfordzką na temat tezy „Filmy i seriale pozytywnie wpływają na wizerunek prawników”! 😃
Kultura od zawsze kreowała opinie społeczeństwa na różne tematy, a także kształtowała obraz konkretnych grup społecznych, zawodowych czy poruszała tematykę ich problemów. Motywem, który również jest chętnie poruszany w przemyśle filmowo-serialowym jest świat prawniczy. Prawnicy pokazywani byli do tej pory w różnym stylu – od chciwych, zimnych, wyrachowanych osób przez idealistów walczących o sprawiedliwość, a na ludziach sukcesu, którzy nie znają pojęcia „niemożliwe” kończąc. W debacie będziemy chcieli znaleźć odpowiedź czy mimo tego różnorodnego podejścia filmy i seriale ukazują prawników w dobrym świetle?
W debacie zmierzą się trzyosobowe drużyny reprezentujące Klub Debat „Ars Bene Dicendi” oraz Kulturę na Prawo. Całość wydarzenia będzie transmitowana na Facebooku. 🙂
Zachęcamy do śledzenia stron obu kół oraz wydarzenia!

20 kwietnia, 2021 / 19:00

Między zniszczeniem a odbudową – Gdańsk na fotografii Kazimierza Lelewicza.

Wystawa pokazuje stan miasta od czasu tragicznych w skutkach walk w 1945 roku do momentu podjęcia decyzji o jego odbudowie w 1948 roku i pierwszych prac. Jako komentarz posłużyły relacje świadków wydarzeń.

13 kwietnia, 2021 / 00:00

Czy grozi nam cicha wiosna?

Prelekcja „Czy grozi nam cicha wiosna? Czerwona lista ptaków Polski – o wymieraniu, kryzysie bioróżnorodności i nadziei.” odbędzie się w ramach comiesięcznych spotkań miłośników ekologii, realizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Partnerem wydarzenia jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, obchodzące w tym roku XXX-lecie.

Nasza planeta doświadcza głębokiego kryzysu bioróżnorodności. Jego skalę pomagają nam oceniać czerwone listy – opracowania szacujące ryzyko wymarcia gatunków. Wydana aktualnie Czerwona lista ptaków Polski wskazuje, że co piąty gatunek w naszym kraju zagrożony jest wyginięciem. Jakie gatunki i siedliska doświadczają najsilniejszego regresu? Co wymieranie gatunków oznacza dla przyrody i dla każdego z nas i jak możemy mu przeciwdziałać? Na te pytania odpowie Tomasz Wilk. To prezentacja dla dużych i małych, bogatych i biednych, z lewa i z prawa. Bo kryzys bioróżnorodności dotyka każdego z nas.

14 kwietnia, 2021 / 17:00

Matematyka w kasynie

Co jakiś czas pojawia się informacja o geniuszach, którzy znaleźli niezwykłe algorytmy pozwalające przechytrzyć kasyno i wygrać oszałamiające pieniądze. Podczas kolejnego spotkania matematyki codzienności dr Nikodem Mrożek postara się sprawdzić na ile możliwe są takie „czary” i dlaczego mimo to kasyna ciągle istnieją i zazwyczaj to one zarabiają oszałamiające pieniądze kosztem miłośników hazardu.

Wykład z cyklu Matematyka codzienności poprowadzi dr matematyki Nikodem Mrożek, zawodowo związany z Uniwersytet Gdański. Współpracował także z Politechniką Gdańską, Wyższą Szkołą Bankową i Ateneum Szkołą Wyższą.

Od lat zajmuje się popularyzacją matematyki. Prowadził liczne zajęcia dla młodzieży w ramach programu „Zdolni z Pomorza” oraz spotkania matematyczne w szkołach.

Po pracy społecznik, m.in. członek stowarzyszeń Tolerado i Asfera; podróżnik, który z dziecięcą fascynacją wciąż odkrywa piękno tkwiące w różnorodności naszego świata.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu Klub Sąsiedzki KULTURA – Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

13 kwietnia, 2021 / 18:00

Debata ekspercka z okazji Światowego Dnia Zdrowia pt. „Powrót do zdrowia”

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe spotkanie ekspertów, specjalistów z zakresu nauk o zdrowiu. Debata odbędzie się pod hasałem Powrót do zdrowia, która będzie nawiązaniem do ogólnoświatowego „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”. Tegoroczny temat zwraca uwagę na konsekwencje ekonomiczne oraz społeczne będące efektem panującej pandemii. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo nas wszystkich, wydarzenie zostanie zorganizowane w formie online.

Do debaty eksperckiej zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, specjalistów którzy wspólnie zastanowią się tematami z zakresu m.in.:
– dozwolonej aktywności fizycznej po przebytej chorobie,
– sposobów samodzielnej regeneracji i rehabilitacji,
– radzenia sobie ze stresem, lękiem i depresją,
– wsparcia psychologicznego osób po przebyciu długotrwałej izolacji,
– postępowania w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią , logicznym myśleniem,
– radzenia sobie w trakcie terapii onkologicznej lub po jej zakończeniu w obliczu pandemii

EKSPERCI:
Joanna Małaczyńska-Rentfleisz – Dyrektor Ośrodka Terapii Edukacji i Aktywizacji Sportowej prowadzonego przez Fundację Sport na Zdrowie.

Małgorzata Marmajewska – psycholog i psychoonkolog, terapeutka Racjonalnej Terapii Zachowań

Magdalena Kardynał – Prezes Fundacji OmeaLife Rak Piersi Nie Ogranicza, Patient Advocate i ekspert systemowego leczenia raka piersi.

Dr n. med. Paweł Kabata specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, specjalista żywienia klinicznego.

Serdecznie zachęcamy do wysłuchania głosu ekspertów, który będzie okazją do pogłębienia wiedzy i świadomości naszego społeczeństwa w zakresie zarówno profilaktyki zdrowotnej, kształtowania postaw zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, jak i wzajemnego wsparcia w tak trudnym i wymagającym okresie.

7 kwietnia, 2021 / 12:00

„Poszkodowany Goldiner” Wiktora Szenderowicza w wykonaniu Teatru przy Stole Online

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do Teatru przy Stole Online, gdzie zaprezentujemy współczesną sztukę obyczajową rosyjskiego satyryka Wiktora Szenderowicza. Poszkodowany Goldiner to rozgrywająca się w nowojorskich realiach śmieszna i zarazem gorzka komedia o tym jak się w życiu dziwnie plecie. Pewnego dnia główny bohater zostaje ofiarą wypadku. Mimo że sam się do niego przyczynił kobieta prowadząca pojazd zostaje skazana na kilkadziesiąt godzin opieki nad poszkodowanym. Jak ułożą się wzajemne relacje tych dwojga: Wulfa Goldinera, rosyjskiego Żyda, który nigdy nie zaaklimatyzował się w Nowym Jorku i pani Watson, emigrantki doceniającej amerykański styl życia?

4 kwietnia, 2021 / 00:00

„Architektura Szkolna II RP” – dr hab. inż. Michał Pszczółkowski

W cyklu – spotkania z Architekturą – projektu Gdyński Szlak Modernizmu – zapraszamy na wykład online dr. hab. inż. Michała Pszczółkowskiego pt. „Architektura Szkolna II Rzeczypospolitej”. Premiera online YouTube.com kanał Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Link do premiery wykładu zostanie opublikowany na stronie Gdyński Szlak Modernizmu 1-2 dni przed datą wydarzenia

Opis:
W 1928 roku na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu pojawiła się makieta, złożona z dwóch części. Pierwsza przedstawiała dużą izbę szkolną z dwudziestoma dwuosobowymi ławkami o pochyłych, ruchomych pulpitach i dużą, czarną tablicą z napisem: „1928”. Drugą część makiety stanowiła niska i wąska izba z kilkoma wieloosobowymi ławkami, zamiast podłogi było klepisko pokryte śmieciami, a na tablicy widniał napis: „1918”. Rzeczywistość lat międzywojennych była bardziej skomplikowana i odbiegała znacznie od tego wyidealizowanego przedstawienia, niemniej nie ulega wątpliwości, że w budownictwie szkolnym dokonał się w tym okresie wielki postęp. Pod względem architektonicznej formy są to obiekty bardzo zróżnicowane. Dla szkół budowanych w latach dwudziestych charakterystyczne są okazałe, dekoracyjne formy, inspirowane wzorami renesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi. Lata trzydzieste to z kolei niekwestionowany triumf funkcjonalizmu, który w budownictwie szkolnym przyjął się powszechnie, przede wszystkim ze względu na postulat szybkiego i masowego budowania. Funkcjonalistyczne szkoły powstawały zarówno w miastach, jak też w ośrodkach małomiasteczkowych i wiejskich. Nurt nowoczesny w architekturze szkolnej doczekał się statusu stylu nowoczesnego i modnego, a nawet ekskluzywnego. Wybitne realizacje tego nurtu były dumą mieszkańców, stawały się symbolem nowoczesności i postępu.

31 marca, 2021 / 18:00

Dowcipy i żarty Grupy Teatralnej CAS

Z okazji Dnia Teatru i Dnia Humoru, proponujemy posłuchać dowcipów i żartów w wykonaniu Grupy Teatralnej CAS pod kierownictwem reżysera Inessy Lerner.

W świątecznym odcinku brali udział:
Anna Furman
Asia Grabowska
Barbara Jaroszewska
Edward Wieczerzak
Ewa Najder
Grażyna Lazar
Zofia Urbańska
Żaneta Rąbalska
Mieczysław Kamiński
Nina Szymańska
Pomoc techniczna: Marek Najder

29 marca, 2021 / 14:00

25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – Penderecki Trio

Zapraszamy na premierowe tournée Penderecki Trio w pierwszą rocznicę śmierci Maestro Krzysztofa Pendereckiego. 

Wystąpią:
Penderecki Trio:
Andrzej Wierciński – fortepian
Mateusz Makuch – skrzypce
Claudio Bohorquez – wiolonczela

Program:
Krzysztof Penderecki – Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2021) (transkrypcja Jaejoong Ryu)
Antoni Dworzak – Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki [33′]
Johannes Brahms – Trio fortepianowe c-moll op. 101 [22′]

Dostęp bezpłatny na kanale YouTube Filharmonii.

29 marca, 2021 / 19:00

Smaki kultury: kuchnia żydowska

W kolejnym odcinku Smaków Kultury dowiemy się, jak przyrządzić charoset czyli żydowski snickers. Posłuchamy też, jakie słodycze jedli pierwsi wyznawcy judaizmu. Przed nami pyszne spotkanie! Zapraszamy do uczestniczenia w formie online. W ramach projektu Wielokulturowe Pomorze zapraszamy na cykl spotkań kulinarnych. Bohaterami i bohaterkami będą goście i gościnie o różnych korzeniach etnicznych, a zamieszkujący Pomorze. Podczas cyklu Smaki Kultury opowiedzą o kuchni ich dzieciństwa. Tym razem Nadbałtyckie Centrum Kultury gościć będzie w Synagodze w gdańskim Wrzeszczu. A o tradycjach nie tylko kulinarnych narodu żydowskiego opowie nam Jakub Skrzypczak.

Jakub Skrzypczak (1970) artysta, grafik, scenograf, pisarz, tłumacz hebrajskiego pochodzenia żydowskiego. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Jerozolimie. Na co dzień zajmuje się projektami edukacyjnymi w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

27 marca, 2021 / 19:00

Klaudyna Góralska „All you need is blood”.

All you need is blood. Podróż do świata charakteryzacji filmowej z Klaudyną Góralską.
Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Kiejziewicz. Transmisja odbędzie się na FB DKF Miłość Blondynki  https://www.facebook.com/dkfmiloscblondynki
Klaudyna Góralska to charakteryzatorka, wykładowczyni efektów specjalnych w Szkole Charakteryzacji i Makijażu FAM, podróżniczka, reżyserka i artystka. Gorąco zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego nasza gościni opowie o pracy na planach filmowych (m.in. Prawdziwe Życie Aniołów A.Więcka, Ach, Śpij Kochanie K. Langa, Justice/Vengeance J. Newtona czy serial Westwall), tajnikach charakteryzacji oraz swoim niesamowitym projekcie podróży dokumentalnej przez kraje Nordyckie. Nie możecie tego przegapić!

25 marca, 2021 / 18:30

Karol Wójcicki „Światła Północy. W poszukiwaniu zórz polarnych”

Arktyczna noc – choć przeciągająca się na okres kilku miesięcy – wcale nie jest ciemna. Jej mrok niespodziewanie potrafią rozświetlić rozbłyski zorzy polarnej, nazywanej światłami północy. Czym jest to niezwykłe zjawisko? Gdzie i kiedy można je dostrzec? Od czego zależą jej kolory? O tym opowie Karol Wójcicki – popularyzator astronomii i  doświadczony „łowca” zorzy. Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Spotkanie odbędzie się online w Facebook Live: https://www.facebook.com/CIEEGdansk/live/ w dniu 25 marca 2021 roku o godz. 18:00

Karol Wójcicki – pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage Z głową w gwiazdach na Facebooku. Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

25 marca, 2021 / 18:00

„Kultura Dawnego Gdańska”

Zapraszamy na wykład (on-line) z 17. cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Tym razem naszym gościem będzie pani prof. dr. hab. Beata Możejko, która wygłosi prelekcję na temat: Rejsy i losy wielkiej karaweli „Peter von Danzig”. Z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga w tle. Wykład on-line będzie transmitowany na zoom i nagrywany,

link do wykładu:
https://us02web.zoom.us/j/4634770976?pwd=SS8rNkI5RzdhdHZ2MmcvUjZHYzVpdz09
ID spotkania: 463 477 0976

Hasło: 1trCum

O wykładzie:

Wielka karawela w 1462 r., kiedy przybyła do Gdańska, nazywała się „Pierre de la Rochelle”. W trakcie wykładu Prelegentka opowie o tym, jak doszło do przejęcia statku przez gdańszczan oraz dalszych losach karaweli i jej rejsach do 1475 r. W 1471 r. przebudowana na okręt wyruszyła już jako „Peter von Danzig” pod dowództwem Berndta Pawesta, by walczyć przeciw Anglikom. Ostatecznie to Paul Beneke, znany kaper, poprowadził brawurową akcję, zdobywając florencko-burgundzką galerę z bogatym ładunkiem. Częścią łupu okazał się tryptyk, z przedstawieniem „Sądu Ostatecznego”, obecnie za autora dzieła uważa się Hansa Memlinga.

O Prelegentce :
Prof. dr hab. Beata Możejko, z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, badaczka dziejów średniowiecza, specjalizuje się w historii społecznej, dziejach Hanzy, późnośredniowiecznego Gdańska a ostatnio zajmują ją także losy późnośredniowiecznych i wczesnonowożytnych władczyń. Autorka bardzo licznych artykułów naukowych i kilku monografii, w tym ostatnio opublikowanej w Brill „Peter von Danzig. The story of Great Caravel 1462-1475”. Redaktorka merytoryczna wydawnictw naukowych. Członkini Komitetu Wiedzy Encyklopedii Gdańskiej, członkini prezydium Komitetu Nauk Historycznych PAN (kadencja 2020-23), senatorka Uniwersytetu Gdańskiego (kadencja 2020-2023), Prezeska Towarzystwa „Dom Uphagena”.
Czekamy na Państwa

24 marca, 2021 / 17:00

IX Forum Seniora w internecie.

Drodzy Seniorzy, już 24 marca widzimy się na kolejnym Forum Seniora. Ta edycja wydarzenia będzie wyjątkowa – tym razem odbędzie się ono w internecie, dzięki czemu bezpiecznie i komfortowo będziecie mogli wziąć udział w wyjątkowych prelekcjach naszych ekspertów Udział w Forum jest całkowicie bezpłatny! W dniu wydarzenia wystarczy wejść w link i kliknąć Oglądaj: www.dziennikbaltycki.pl/forum-seniora2021 Porozmawiamy m.in. o zdrowiu, aktywności fizycznej i związkach. Nie zabraknie również gościa specjalnego! Plan spotkań prezentuje się następująco: Wszystko zaczyna się w głowie, czyli… jak nie być chorym ze stresu – o biologii stresu oraz o związanych z nim problemach psychosomatycznych porozmawiamy z dr n. med. Ewą Kempisty – Jeznach, lekarką, specjalistką medycyny męskiej oraz autorką książek o zdrowiu; O miłości i bliskości w wieku dojrzałym opowie Hanna Wilczyńska-Toczko, psycholożka, terapeutka, trener szkoleniowy, wielokrotnie nagradzana publicystka i reportażystka; Ludzkim głosem o prawie: testament i odwrócona hipoteka – ten temat podejmie radca prawny Piotr Wódkowski; Aktywni w domu, czyli specjalny zestaw ćwiczeń dla seniorów opracowali kierownik Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku prof. dr n.med. Grzegorz Raczak oraz prof. Wojciech Ratkowski , maratończyk i prodziekan Wydziału Kultury Fizycznej AWFiS w Gdańsku; Nogi, nogi roztańczone, czyli szalona aktywność w każdym wieku – pozytywną energię uczestnikom Forum przekaże Rafał Maserak, tancerz, reprezentant najwyższej, międzynarodowej klasy tanecznej S, instruktor, znany z programu w Taniec z gwiazdami.

GOŚCIEM SPECJALNYM naszego Forum Seniora będzie Ewa Kasprzyk – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, znana m.in. z kultowej serii Kogel-mogel. Już dziś ustawcie darmowe przypomnienie SMS poinformujemy Was w nim o rozpoczęciu Forum Seniora w internecie. Możecie to zrobić na naszej stronie: www.dziennikbaltycki.pl/forum-seniora2021

24 marca, 2021 / 12:00

Ana Matusevic – Z pamiętnika faronautki. Dokąd zaprowadziły mnie latarnie morskie?

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na spotkanie podróżnicze online „Z pamiętnika faronautki. Dokąd zaprowadziły mnie latarnie morskie?”. O swoich wyprawach opowie Ana Matusevic, 22 marca (poniedziałek), godz. 18:00. Spotkanie będzie można obejrzeć w na fanpage’u GAK Projektorni /O podróży/
Wszystko się zaczęło w starej latarni w Gdańsku, z której widać Westerplatte i wchodzące do portu statki. Ponad 10 krajów później mój pamiętnik faronautki zapełnił się fotografiami i historiami kilkudziesięciu latarni morskich z miejsc odludnych i targanych żywiołami, ale też z tłocznych portów, miejsc zadeptanych przez turystów; latarni zapomnianych, latarni owianych legendami, latarni już nieistniejących.
To nie będzie rozmowa o szczegółach technicznych. Opowiem Wam o miejscach i ludziach, które poznałam dzięki latarniom morskim.

/O podróżniczce/
Ana Matusevic wilnianka z pochodzenia, gdynianka z wyboru. Zawodowo związana z Instytutem Kultury Miejskiej, w przeszłości współpracowniczka organizacji pozarządowych, w tym koordynatorka projektów skierowanych do młodzieży z krajów byłego ZSRR i wolontariuszka w Grecji. Pisze bloga JakMalowany.pl, gdzie publikuje zdjęcia, teksty i swój podkast, nie tylko z podróży.

22 marca, 2021 / 18:00