Zumba Gold online

Jedne z najpopularniejszych zajęć cyklu Aktywuj się w Gdańsku przeniesione do internetu! Łączymy się ze sobą za pośrednictwem mediów społecznościowych i ćwiczymy we własnych domach, przed ekranami swoich komputerów, telefonów komórkowych, laptopów czy tabletów. Więcej informacji na specjalnej grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/aktywujsiewgdansku/
Na w/w grupie, na kilka godzin przed zajęciami będzie pojawiał się specjalny link.

Link na najbliższe zajęcia to: https://www.zumba.dance/i/21f10932
Po wklejeniu go do przeglądarki będzie można wejść na specjalną grupę, gdzie przez 24 godziny dostępne będą zajęcia z Anią Cegłowską!

6 marca, 2021 / 12:00

Kantata Jazzowa

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert online z okazji Dnia Kobiet Kantata Jazzowa. W duecie wystąpią Ignacy Wiśniewski fortepian oraz Kamil Dominiak śpiew. Zapraszamy 8 marca, godz. 18:00.

Duet specjalizujący się w wykonywaniu utworów musicalowych oraz autorskiej poezji śpiewanej. Duet ma na swoim koncie płytę Kantata Jazzowa nagraną w 2018 roku z muzyką Ignacego Wiśniewskiego do słów Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej. Na ich koncertach można usłyszeć songi z takich musicali jak: Les Miserables, The Last Five Years, Newsies, Charlie i Fabryka Czekolady, Carousel, Kinky Boots i in.

Premiera koncertu: Facebook GAK Projektornia

8 marca, 2021 / 18:00

„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” – słuchowisko Teatru Miniatura w Gdańsku

Macie ochotę na podwodną podróż przez morza i oceany świata? Od 4 marca co tydzień możecie się zanurzyć w dźwiękową opowieść na podstawie jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne’a. Premiery kolejnych 5 odcinków słuchowiska odbędą się co czwartek o 17.00 na YouTube Miniatury, będzie ich też można posłuchać na Spotify.

„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” zabierze was na pokład Nautiliusa, podwodnego statku pod wodzą tajemniczego Kapitana Nemo. Razem z profesorem zoologii Pierre’m Aronnaxem, jego służącym Conseilem oraz łowcą wielorybów i harpunnikiem Nedem Landem zwiedzicie morza i oceany świata, biorąc udział w rozmaitych przygodach.
Dostęp bezpłatny na YouTube TeatrMiniatura i Spotify Uchosfera Miniatury

„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”
słuchowisko familijne na podstawie powieści Juliusza Verne’a

adaptacja i reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Piotr Pawlak
realizacja akustyczna: Stefan Kotiuk
produkcja: Emilia Orzechowska
obsada:
Piotr Srebrowski – Aronnax
Marcin Marzec – Kapitan Nemo
Piotr Kłudka – Conseil
Jacek Majok – Ned Land
Krystian Wieczyński – Kapitan Farragaut
Jakub Ehrlich, Wojciech Stachura – załoga, Papuasi

Premiera:
4 marca 2021, godz. 17.00 | I odcinek
11 marca 2021, godz. 17.00 | II odcinek
18 marca 2021, godz. 17.00 | III odcinek
25 marca 2021, godz. 17.00 | IV odcinek
1 kwietnia 2021, godz. 17.00 | V odcinek

4 marca, 2021 / 17:00

„Przerzuć się na rower – wykład dla seniorów”

Nadchodzi długo wyczekiwana wiosna! Wyciągamy rower – najwyższy czas na rekreację na świeżym powietrzu! 18 marca otwieramy sezon rowerowy w Muzeum Miasta Gdyni i zachęcamy seniorów do wspólnych wycieczek po mieście. Zaczniemy od teorii, w końcu bezpieczeństwo nasze i innych jest najważniejsze. Podczas prelekcji online 18 marca o godzinie 11:00 dowiemy się, jakie zasady panują na drodze, jak korzystać ze śluz czy kontrapasów oraz jak przygotować się do krótszych i dłuższych podróży na dwóch kółkach. Wykład poprowadzi Łukasz Bosowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia, który czuwa nad rozwojem infrastruktury rowerowej w Gdyni i poprawą warunków przemieszczania się rowerem po mieście.

Zaopatrzeni w niezbędną wiedzę, wsiądziemy na rowery i odkryjemy, jakie przeszkody stają przed naszymi kołami w mieście.

Chętni otrzymają karty, dzięki którym we własnym zakresie przeanalizują dwukołową Gdynię i będą mogli podzielić się swoimi uwagami. Wszystko po to, żeby każdemu z nas jeździło się jak najlepiej! Na odważnych kolarzy czekać będą dyplomy ambasadorów akcji oraz niespodzianki w Muzeum Miasta Gdyni.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy:
https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/przerzuc-sie-na-rower-wyklad-dla-seniorow-w-ramach-klubu-doborowego-towarzystwa/

18 marca, 2021 / 11:00

Finał Młodzieżowego Pucharu Polski.

Asseco Arka Gdynia II będzie organizatorem Finału Młodzieżowego Pucharu Polski. Turniej zostanie rozegrany w dniach 27-28 lutego 2021 r. O awans do finału zmierzymy się z WKK Wrocław, druga para to Trefl Sopot – młodzież oraz WKS Śląsk Wrocław – koszykówka. Transmisja turnieju dostępna będzie na kanale YouTube Asseco Arki Gdynia.

Sobota:
Trefl 1LO Sopot – Exact Systems Śląsk Wrocław, 27.02, 12:00
Asseco Arka U19 Gdynia – WKK Wrocław, 27.02, 15:00

Niedziela:
Mecz o trzecie miejsce – 28.02.2021, 11:00
Finał – 28.02.2021, 13:30

27 lutego, 2021 / 12:00

Słuchowisko „Na kozetce” odcinek 2 – „Trójkąt miłosny”

Grupa teatralna „CAS” przedstawia drugi odcinek słuchowiska „Na kozetce”, który powstał na warsztatach teatralnych on-line pod kierownictwem reżysera Inessy Lerner.
Drugi odcinek występuję pod nazwą „Trójkąt Miłosny”, a autorem scenariusza  jest Ewa Najder.


W odcinku brali udział:
Psychoterapeuta – Mieczysław Kamiński
Matka – Daniela Maternicka
Córka –  Ewa Najder
Reżyser – Inessa Lerner

26 lutego, 2021 / 10:00

Carillony gdańskie.

W każdy piątek o 11.00 i sobotę o godz. 12.05 na profilu facebookowym „Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska” będzie można posłuchać online koncertów carillonowych w wykonaniu Moniki Kaźmierczak. W repertuarze muzyka dawnego Gdańska, muzyka klasyczna, utwory znanych kompozytorów i muzyka poważna opatrzone słowem i uśmiechem carillonistki miejskiej. Zapraszamy!

27 lutego, 2021 / 12:05

Halowe Mistrzostwa województwa pomorskiego w skokach

Zapraszamy do oglądania online Mistrzostwa Pomorza w skokach przez przeszkody. Zawody odbędą się na Hali Pomarańczowej sopockiego Hipodromu. Ze względu na obostrzenia pandemiczne zawody odbywają się bez udziału publiczności, można jednak oglądać transmisję na żywo na kanale Hipodromu na YouTube. Spodziewany jest udział ponad dwustu koni i jeźdźców, którzy zmierzą się w konkursach o różnej trudności i różnej wysokości przeszkód. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Zawody potrwają od piątku do niedzieli.

26 lutego, 2021 / 10:00

Seniorzy w świecie cyfrowej rewolucji – debata.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wraz z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju i zespołem Centralnego Domu Technologii organizuje kolejną debatę z serii Srebrnych Debat pt. „Seniorzy w świecie cyfrowej rewolucji”, na którą już dziś serdecznie Państwa zapraszamy. Debata online odbędzie się 3 marca 2021, godzina  12:00- 13:30 na platformie www.abcsenior.com. Dostęp do debaty jest bezpłatny  i wymaga jedynie zapisania  się. Aby obejrzeć debatę online na żywo trzeba się zarejestrować, klikając już teraz w poniższy link

https://abcsenior.com/seniorzy-w-swiecie-cyfrowej-rewolucji/

Rejestracja zajmie mniej niż minutę. Po pomyślnej rejestracji na podany adres mailowy zostanie wysłany link, pod którym w środę (03.03)  o godzinie  12:00 będzie można uczestniczyć w debacie na żywo. 

3 marca, 2021 / 12:00

Teatr Zielony Wiatrak „Co pan na to, panie Freud?”

Zapraszamy do Teatru w Blokowisku ONLINE na spektakl Co pan na to, panie Freud? Teatru Zielony Wiatrak w reżyserii Marka Branda.
Co pan na to, panie Freud? to dramat, który mimo upływu czasu ciągle jest aktualny. Poszukiwania innej lepszej rzeczywistości, próba organizowania sobie własnego świata według własnych wyobrażeń, próby porozumienia się z innym człowiekiem, chęć posiadania i dominacji to główne problemy dramatu.
Napisany w 1989 r. dramat Co pan na to, panie Freud? jest jednym z najczęściej wystawianych dramatów Teatru Zielony Wiatrak. Aktualnie prezentowana wersja, to czwarta już odsłona tej sztuki.
Spektakl „Co pan na to, panie Freud?” zdobył II miejsce na I Sopockich Konsekwencjach Teatralnych – ogólnopolskim sekwencyjnym przeglądzie małych form scenicznych w Teatrze BOTO w Sopocie w grudniu 2017 r.

W spektaklu wystąpią:
Jacek Labijak – M1 Bohater
Marek Brand – M2 też Bohater
Maciej Szemiel – M3 chyba Bohater
tekst i reżyseria – Marek Brand
muzyka – Ignacy Jan Wiśniewski
kostiumy – Anna Molga

Spektakl będzie można zobaczyć na profilu Facebook GAK Plama https://www.facebook.com/PlamaGAK oraz na kanale YouTube: https://www.youtube.com/c/plamaGAK

21 lutego, 2021 / 19:00

Nierówności społeczne a pandemia. Koronawirus nie wybiera? Wykład Martyny Kobus

Jak bada się nierówności, od czego zależą i w jaki sposób można działać na rzecz ich zrównania? Które obszary nierówności najbardziej dotknie/dotknęła pandemia i w których grupach społecznych pogłębi podziały? Które podziały odnowi lub zaogni? Potocznie przyjęło się mówić, że koronawirus nie wybiera i może dotknąć każdego. Czy to stwierdzenie jest w pełni zgodne z prawdą? Na te pytania i inne spróbuje odpowiedzieć Marta Kobus na platformie zoom. Link do spotkania poniżej

25 lutego, 2021 / 17:00

„Po taniec, czyli o mojej podróży do Gwinei” – spotkanie podróżnicze.

Zapraszamy do sieci na cykl spotkań z podróżnikami „Na krańcach świata”18 lutego o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie online z Mają Kurant – Gdańszczanką, która „po taniec” wyruszyła do Gwinei.

Afryka kojarzy mi się ze słońcem, muzyką, tańcem, kolorowymi strojami i pozytywnymi ludźmi z wielkimi białymi uśmiechami… i taka właśnie jest Gwinea – mały niezwykły kraj w Afryce Zachodniej. Pojechałam „po taniec”, uczyć się u boku świetnych nauczycieli, a jak zwykle przywiozłam dużo więcej. Mieszkałam u cudownych ludzi, dotknęłam różnic pomiędzy stolicą Konakry, a sielskim rytmem wioski oddalonej od cywilizacji. Poznałam wodza, szamana i dyrektora szkoły tej wioski, ale przede wszystkim spędziłam godziny nad rzeką tętniącą prawdziwym życiem. Mam dużo zdjęć i dźwięków z tej wyprawy, którymi chciałabym się z Wami podzielić.

Spotkanie będzie do obejrzenia na fanpage’u GAK Plama na portalu facebook oraz na kanale YouTube: plamaGAK.

18 lutego, 2021 / 18:00

Iwona Loranc i Grzegorz Tomczak „Opowieści o kobiecie i mężczyźnie”.

VII Tydzień Małżeństwa w Gdańsku nie mógłby się odbyć bez tradycyjnego już koncertu dedykowanego małżeństwom. „Opowieści o kobiecie i mężczyźnie” – to połączenie dwóch muzycznych projektów Iwony Loranc i Grzegorza Tomczaka. Transmitowany będzie na antenie Radia Gdańsk i dostępny na stronie radia. Ona – Iwona Loranc, artystka o aksamitnym głosie, wyrafinowanej wrażliwości i wielce emocjonalnej sile przekazu, śpiewająco opowiada o kobiecym i męskim świecie; o emocjach, uczuciach, lękach, spotkaniach i rozstaniach.

Towarzyszy jej w tych opowieściach On – Grzegorz Tomczak, autor wszystkich piosenek i ich współwykonawca.
Akompaniować im będą Dawid Troczewski – fortepian, Zbigniew Wrombel – kontrabas i Jarosław Buczkowski – akordeon.

14 lutego, 2021 / 20:00

Spotkanie literackie z Wojciechem Chamierem-Gliszczyńskim, autorem książki „Portrecista psów”.

Wczesne lata dwudzieste, Pomorze, pogranicze polsko-niemieckie. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości złodziejce, paserce i morderczyni udaje się przejąć nieczynny zakład fotograficzny. Zatrudnia w nim młodego Niemca Martina, chłopaka, który ma nietypową pasję – zawodowo fotografuje psy, najchętniej martwe, bo tylko wtedy może je uchwycić w idealnej ostrości. Gdy właścicielka atelier odkrywa, że Martin jest również zafascynowany kobiecym ciałem, wpada na pomysł, jak wykorzystać jego talent fotograficzny dla dodatkowego zarobku. Traktuje młodzieńca jak syna i wszystko szłoby świetnie, gdyby nie zawiłości ludzkiego charakteru i fakt, że z rodziną, zwłaszcza tą mafijną, najlepiej wychodzi się, nomen omen, na zdjęciach. (opis ze strony wydawnictwa)
Spotkanie z Wojciechem Chamierem-Gliszczyńskim poprowadzi Daniel Odija. Wydarzenie odbędzie się na profilu FB Nadbałtyckiego Centrum Kultury Rejestracja spotkania wraz z napisami dla osób niesłyszących zostanie umieszczona dwa dni po wydarzeniu na kanale NCK na Youtube: https://www.youtube.com/user/NCKGdansk

15 lutego, 2021 / 20:00

Spotkanie i promocja nowego tomiku Aleksandry Perzyńskiej.

Gdański Archipelag Kultury Plama zaprasza na spotkanie promujące najnowszy tom poetycki Aleksandry Perzyńskiej. W książce jest wiele tekstów, które powstały z miłości do Ziemi, stąd nieco przekornie spotykamy się w Walentynki. Autorka wyraża troskę o planetę i pragnie zwrócić uwagę na ważkie problemy. Książka zawiera teksty stworzone na przestrzeni kilku lat ale treścią wpisujące się w aktualną sytuację na świecie. Porozmawiajmy zatem o poezji, ekologii, wymieraniu, plastiku…
Rozmowę poprowadzi Wojciech Boros.
Aleksandra M. Perzyńska – Poetka, pisarka, artystka wizualna urodzona w Gdańsku. Do 1997 roku współtworzyła grupę poetycką Wrzesień. Wydała cztery tomy poezji: Anima (1997), Ja, Bukowska (2011) , Samsara (2013) oraz Szóste Wymieranie (2020). Tworzy collage.

14 lutego, 2021 / 18:00

1/8 Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej

Zapraszamy na transmisje online z 1/8 Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej. Gospodarzem turnieju będzie zespół SPR Arka Gdynia. Mecze zostaną rozegrane 12, 13 i 14 lutego 2021 roku. Początek spotkań o godz. 16:00

Zespoły
1. SPR Arka Gdynia
2. APR Radom
3. EUCO- UKS Dziewiątka Legnica
4. Bukowsko-Dopiewski KPR

12 lutego, 2021 / 16:00

Barbara Maria Woźniak „Spotkanie przy stole”

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wystawę online autorstwa Barbary Marii Woźniak „Spotkanie przy stole”. Wystawa będzie dostępna od 10 lutego (środa) 2021r., od godz. 17:00.

Barbara Maria Woźniak
Artysta malarz, grafik, fotografik. Urodzona 15 listopada 1983 roku w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2012 roku. Od 2017 roku jest członkiem Związku Artystów Plastyków Okręg Gdańsk.

O wystawie opowiada sama autorka: „Cykl obrazów, jaki prezentuję, powstał na podstawie fotografii, wykonanych przez mojego ojca Wojciecha Woźniaka, między innymi w domu rodzinnym mojej matki, Marii Woźniak z domu Gajewskiej we wsi Zblewo w okolicach Starogardu Gdańskiego w województwie pomorskim, w 1982 roku. Fotografie te, jako szkice pamięci oka, są dla mnie reminiscencją zjazdu rodzinnego, które skłoniło mnie do refleksji artystycznej nad spotkaniem człowieka z człowiekiem, twarzą w twarz. Bohaterami obrazów są moi krewni: moja babcia i dziadek Wanda i Jan Gajewscy, ciotka Urszula Puttkamer z domu Gajewska z córkami Aliną i Grażyną oraz moja matka i ojciec. Cała moja rodzina, jak wiele innych, dotknięta była niestabilnymi okolicznościami i przemianami społecznymi, politycznymi oraz historycznymi. Zaczynając od zaborów, poprzez II Rzecząpospolitą Polską, I i II wojną światową a na Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kończąc”.

10 lutego, 2021 / 17:00

„Słowoteka, czyli słowem o książkach”

Nie potraficie przestać rozmawiać o książce, którą właśnie przeczytaliście? Macie ochotę przedłużyć jej życie? Albo zwyczajnie jesteście ciekawi, czy warto poświęcić jej czas? Dołączcie do Słowoteki! Bibliotekarze Biblioteki Sopockiej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszają na spotkanie online, podczas którego czytelnicy dzielą się refleksjami na temat przeczytanej książki. To oni decydują, co będzie tematem rozmowy na Słowotece. Książkę wybiera się drogą ankiety. Szczegóły na Facebooku Biblioteki Sopockiej. Spotkania mają charakter zamknięty. Uczestniczyć w nich będą mogły osoby, które wcześniej na poniższy adres e-mail prześlą swoje zgłoszenie.

Wszystkie szczegóły techniczne dotyczące sposobu dołączenia do spotkania zostaną przesłane w mailu zwrotnym.

Adres e-mail, na który należy przesłać zgłoszenie: sabina.uraczynska@mbp.sopot.pl

18 lutego, 2021 / 18:00

Klub Doborowego Towarzystwa „Radmor, wspomnień czar”

Kolejny miesiąc, to kolejna odsłona Klubu Doborowego Towarzystwa. Tym razem serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych seniorów do wzięcia udziału w spotkaniu z emerytowanym już pracownikiem firmy Radmor. Poznamy historię spółki z innej, ludzkiej perspektywy, dowiemy się o jej zakulisowych ciekawostkach i smaczkach.

Spotkanie odbędzie się on-line w formie streamingu, dlatego też zachęcamy do wcześniejszego przesyłania ewentualnych pytań kierowanych do gościa, koordynatorce Klubu, Gosi Bujak pod numerem telefonu: 58 662 09 35 lub 58 662 09 36 lub mailowo m.bujak@muzeumgdynia.pl

18 lutego, 2021 / 12:00

Anna Orbaczewska-Niedzielska „Jak narysować coś, co trudno wyrazić słowami?”

Czym jest proces twórczy i w jaki sposób przebiega? Co skłania artystę do wykonania gestu formalnego? Jakie decyzje muszą być podjęte po drodze – od ulotnej idei – do powstania namacalnej formy? Jak pochwycić to, co trudno nawet nazwać? Anna Orbaczewska opowie o swoich sposobach działania twórczego, dzieląc się z nami między innymi historiami swoich prac. Wraz z uczestnikami za pomocą tuszu i pędzla podejmiemy próbę narysowania właśnie tego, co trudno wyrazić słowami. Poznamy specyfikę techniki rysunku tuszem oraz przeanalizujemy końcowy efekt wspólnego tworzenia. Wydarzenie odbędzie się na platformie ZOOM online. Dane do logowania:
(Meeting ID: 981 7544 2047, hasło: 564938)

Prowadząca: Anna Orbaczewska-Niedzielska, absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wielokrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. W ramach trwającego Gdańskiego Biennale Sztuki artystka prezentuje tryptyk malarski. Artystka zajmuje się głównie malarstwem na płótnie, tworząc cykle tematyczne. Bliski jest jej również rysunek tuszem na papierze akwarelowym, ale także na podłożach nieoczywistych takich jak ceramika.

Prosimy o przygotowanie potrzebnych materiałów we własnym zakresie: blok akwarelowy, tusz, pędzel.
Warsztaty są bezpłatne!

13 lutego, 2021 / 10:00

Jakub Jakowicz „Koncert symfoniczny”

Zapraszamy na koncert symfoniczny z udziałem solisty Jakuba Jakowicza. Koncert nie będzie mógł być zrealizowany z publicznością, zostanie zarejestrowany i opublikowany na kanale YouTube.
Wystąpią:
Jakub Jakowicz – skrzypce oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Bassema Akiki. W programie Camille Saint-Saëns – III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 i Wolfgang Amadeusz Mozart Symfonia g-moll nr 25 KV 183

Jakub Jakowicz chętnie sięga po muzykę XX wieku. W jego repertuarze znajdziemy zarówno Koncerty skrzypcowy Panufnika i Pendereckiego, Partitę i Łańcuch nr 2 Lutosławskiego czy koncerty Bartokai Glassa. Tym razem usłyszymy III Koncert skrzypcowy h-moll Camille’a Saint-Saënsa oraz Symfonię g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.

5 lutego, 2021 / 19:00

Cyrulik Sewilski Online w Operze Bałtyckiej

Żaden chyba bohater operowy nie wzbudza takiego śmiechu i takiej sympatii jak sewilski golibroda. Za sprawą fenomenalnej komedii Beaumarchais’go Figaro, bo o nim tu mowa, wymyśla niegroźne intrygi, sprzeciwia się nieprawości i jednocześnie bawi do łez. Niezwykle żywiołowa muzyka Rossiniego nadaje tym miłosnym perypetiom niesłychanej dynamiczności. Tempo i energia bijąca z tego dzieła młodego kompozytora towarzyszyły już powstawaniu Cyrulika: wedle obiegowej legendy libretto powstało w 12 dni, a muzyka do całej opery – w niespełna dwa tygodnie. Pomimo licznych problemów podczas samej premiery, która stała się wielkim niepowodzeniem, opowieść o Figarze zyskała rozgłos, a Rossini stał się jednym z najpopularniejszych kompozytorów swoich czasów.

Balet, Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Spektakle 30 i 31 stycznia zaprezentowane zostaną w live streamingu.
Kosz biletu: 25 zł

30 stycznia, 2021 / 18:00

Teatr Muzyczny w Gdyni „O czułości. Piosenki Kurta Tucholsky’ego”

Dorota Kolak o piosenkach Kurta Tucholsky’ego: Pokochałam te piosenki od… pierwszego usłyszenia. Drapieżne teksty, niebanalne melodie. Historie kobiet pragnących odrobiny ciepła, miłości, czułości. Mówiące o tym bez sentymentalizmu. Raczej z poczuciem humoru. Czasem wyzywająco i pikantnie, a czasem lirycznie. Mam nadzieję, że i Państwu te piosenki Kurta Tucholsky’ego, w wykonaniu aktorek Teatru Muzycznego, przypadną do serca. Zapraszam.
Scenariusz i reżyseria: Dorota Kolak
Scenografia i kostiumy: Kalina Konieczny
Asystent reżysera: Anna Maria Urbanowska
Inspicjent: Krzysztof Przyłuski
Występują:
Anna Andrzejewska, Ewa Gierlińska, Mariola Kurnicka, Aleksandra Meller, Alicja Piotrowska, Anna Maria Urbanowska, Ewa Walczak i Sylwia Wąsik.

29 stycznia, 2021 / 06:00

Słuchowisko „Na kozetce”

Grupa teatralna „CAS przedstawia scenariusz słuchowiska „Na kozetce”. Scenariusz powstał na warsztatach teatralnych on-line, pod kierownictwem reżysera Inessy Lerner. Każdy uczestnik warsztatów napisał własny scenariusz na zadany temat. Słuchowisko „Na kozetce” składa się z 8 odrębnych odcinków, które Państwo będą mogli usłyszeć pod koniec każdego miesiąca. W styczniu prezentujemy pracę Zofii Urbańskiej „Wygrana” .

W pierwszym odcinku brali udział:
Marysia: Zofia Urbańska,
Psychoterapeuta: Mieczysław Kamiński,
Teściowa: Nina Szymańska,
Córka: Eliza, Barbara Jaroszewska,
Mąż: Janusz, Czesław Aleksak,
Reżyser: Inessa Lerner

28 stycznia, 2021 / 06:00

Marcin Markowicz „Koncert symfoniczny”

Zapraszamy na koncert symfoniczny z udziałem solisty Marcina Markowicza. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Marcin Markowicz, skrzypce.

Program:
Felix Mendhelssohn-Bartholdy Uwertura na instrumenty dęte
Ludwig van Beethoven Romans nr 2 na skrzypce i orkiestrę F-dur
Marcin Markowicz Koncert skrzypcowy

Marcin Markowicz, koncertmistrz Polskiej Orkiestry Radiowej wystąpi jako solista wykonując swój własny koncert skrzypcowy. To muzyk bardzo wszechstronny. Choć głównym jego zajęciem jest praca w orkiestrze był koncertmistrzem II skrzypiec w Orkiestrze NFM we Wrocławiu, a obecnie jest koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Radiowej, chętnie gra muzykę kameralną (przez lata był członkiem Lutosławski String Quartet), jest też organizatorem Festiwalu Ensemble im. Księżny Daisy w Książu łączącym kursy mistrzowskie z kameralistyki z koncertami. Wreszcie znajduje czas na komponowanie. Tym razem wystąpi w roli solisty i kompozytora. Jego Koncert skrzypcowy, napisany w 2018 na zamówienie festiwalu Muzyczne przestrzenie w Koninie w Gdańsku, zabrzmi po raz pierwszy. A program wypełnią klasyczna, choć stosunkowo rzadko grywany romans Beethovena i Uwertura na instrumenty dęte F.B. Mendhelssona.

Patronem medialnym koncertu jest TVP Gdańsk.

29 stycznia, 2021 / 19:00

Patrycja Mucha „Wszyscy tańczą naraz – rzecz o amerykańskim musicalu filmowym”

GAK Plama zaprasza na wykład online „Wszyscy tańczą naraz – rzecz o amerykańskim musicalu filmowym”.
Najbardziej niezrozumiany gatunek? Wokół każdego narosły mity, ale to musical jest tym, który cierpi na nich najbardziej. Czy naprawdę w musicalu piosenki pojawiają się bez przyczyny? Czy można je przewinąć i nic nie stracić z fabuły? Czy musical z lat 50. to ten sam gatunek, co musical z lat 80.? Po co w ogóle dziś oglądać musicale? O tym wszystkim podczas wykładu „Wszyscy tańczą naraz” opowie Patrycja Mucha — doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, krytyczka i edukatorka filmowa, autorka bloga Filmowe odloty, dwukrotnie wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka.
Wykład realizowany online na kanale YouTube PlamaGAK.

4 lutego, 2021 / 21:00

Koncert sylwestrowo-noworoczny na jazzowo.

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza w sobotę 30 stycznia 2021 na koncert sylwestrowo-noworoczny na jazzowo. Wystąpi grupa Eljazz Big Band pod dyrekcją Józefa Eliasza, zaśpiewają Joanna Czajkowska i Maciej Olesiński, stepowanie Tomasz Pałasz, a prowadzenie Krzysztof Dąbrowski. W programie znane i lubiane polskie piosenki m.in. „Już nie zapomnisz mnie”, „Ach jak przyjemnie”, „Ada to nie wypada”, „Na pierwszy znak”, „Ja się boję sama spać”, czy „Pamiętasz była jesień”. Szlagiery muzyki lat 20. XX wieku przeplatane będą utworami instrumentalnymi.

30 stycznia, 2021 / 19:00

Mateusz Dąbrowski „Muzyka w kontraście do obrazu”

Gdański Archipelag Kultury Plama zaprasza na wykład online „Muzyka w kontraście do obrazu”.
Czemu może służyć kontrast? Co można osiągnąć poprzez zastosowanie tego zabiegu w kinie, a dokładniej mówiąc – muzyki w kontraście do obrazu? Zapraszamy na muzyczną odyseję od Kubricka, przez Tarantino po współczesne seriale (takie jak Euforia czy Dark).
Wykład poprowadzi Mateusz Dąbrowski, autor strony „Odyseja symfoniczna”, na której pisze o muzyce, którą można usłyszeć w filmach, serialach i nie tylko.

25 stycznia, 2021 / 18:00

Magda Jończyk „Himalaje Szerpów – życie bez retuszu”

Wirtualna wystawa fotografii 19 styczeń 2021 – 07 luty 2021.

Magda Jończyk, gdańszczanka, od 10 lat wędruje w Himalajach Nepalu. Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje. Jej zdjęcia to obrazy codziennych scen i uroczystości oraz refleksja nad ogromem natury. W wysokich Himalajach o surowym, suchym klimacie, gdzie tlenu jest o połowę mniej niż na poziomie morza samo życie stanowi wyzwanie. Tam, jak nigdzie indziej na świecie (planecie) człowiek czuje się małym ziarenkiem piasku.

Fotografie prezentowane na wystawie powstały w dwóch wioskach położonych u podnóża Mt. Everestu, najwyższej góry na świecie oraz w drodze pomiędzy tymi osadami, którą fotografka pokonała pieszo przechodząc przez przełęcz na wysokości 5787 m n.p.m.. Rejon Mt. Everestu, znany w Nepalu jako region Khumbu jest domem Szerpów, ludu, który przyszedł na te tereny ze wschodniego Tybetu. Szerpowie to słynący z siły i odwagi przewodnicy, wspinacze, porterzy bez których nie odbyłaby się żadna wysokogórska ekspedycja. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie, ale mało kto zna ich z imienia i nazwiska. Mało kto wie, jak żyją.

22 stycznia, 2021 / 00:00

Spotkanie z Katarzyną Drelczuk „Indie – kraj skrajności”

„Plama” Gdański Archipelag Kultury zaprasza do sieci na cykl spotkań z podróżnikami „Na krańcach świata”.
28 stycznia o 18.00 zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Drelczuk – podróżniczką, autorką vloga podróżniczego: „Wałkowanie Świata”, która zabierze nas w podróż po Indiach.
Indie od stuleci rozpalają wyobraźnię podróżników. Jawią się jako miejsce pełne barw, zapachów i egzotycznych smaków. Od czasu jednak gdy podróżowanie stało się na wyciągnięcie ręki pojawiło się wiele mitów dotyczących tego kraju. W zależności od tego kogo zapytamy, usłyszymy, że Indie to kraj brudu, kurzu i biedy lub kolorowych sari, orientalnej kuchni i przyjaznych ludzi. Kiedy jechałam tam pierwszy raz byłam gotowa na kulturowy szok, ale mimo tego, że wracałam do tego kraju kilkukrotnie, wciąż budzi on we mnie skrajne emocje.

Katarzyna Drelczuk – jest autorką vloga podróżniczego Wałkowanie Świata, na którym dzieli się swoimi filmowymi relacjami z podróży. W swoich mini reportażach nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów dotykających problemów migracji czy religii. Swoją przygodę z odkrywaniem świata rozpoczęła 15 lat temu wyjazdem do Skandynawii z plecakiem i namiotem. Od tego czasu zwiedziła blisko 50 krajów Azji, Afryki i Europy.

28 stycznia, 2021 / 18:00