Kategoria z sieci
Play Video
Biologia
23 lut 2022

„Czego genetycy nie wiedzą?” – wykład prof. Pawła Golika

Prof. Paweł Golik w nagraniu wykładu wyjaśnia, czy w najbliższym czasie modyfikacje genetyczne pozwolą „tworzyć” ludzi o pożądanym wzroście, inteligencji czy też odpornych na choroby cywilizacyjne. Jak się okazuje, do tego jeszcze daleka droga. Mimo ogromnego postępu genetyki – około sto lat upłynęło od narodzin idei genu do poznania genomu człowieka i opracowania dostępnych obecnie metod modyfikacji DNA – naukowcy wielu rzeczy nadal nie wiedzą. Wykład z kanału Wszechnica FWW.

Play Video
fizyka
23 lut 2022

„Einstein dla laików- 100 lat Ogólnej Teorii Względności ” – wykład prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego

Profesor Wróblewski to polski fizyk doświadczalny i historyk nauki, zajmujący się głównie fizyką cząstek elementarnych i historią fizyki, encyklopedysta i popularyzator. Profesor zwyczajny nauk fizycznych i członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Wykład z kanału „Zapytaj fizyka”.

Play Video
Historia
22 lut 2022

„Światła średniowiecza, czyli obalamy mity na temat wieków średnich” – rozmowa z prof. Jackiem Kowalski

Gościem audycji Pawła Krzemińskiego „Nocne światła” jest profesor Jacek Kowalski – historyk sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza, poeta, pieśniarz i tłumacz literatury starofrancuskiej. Zaprasza kanał „Nocne światła”.

Play Video
Psychologia
22 lut 2022

„O co się potykamy w drodze do drugiego człowieka” – wykład prof. Katarzyny Popiołek

Czy to prawda, że coraz więcej osób żyje w pojedynkę? Dlaczego utrzymanie bliskich relacji (miłości, przyjaźni) jest dla wielu osób tak trudne? Czy faktycznie obecnie silną relację międzyludzką zastępują niezobowiązujące znajomości? Zapraszamy na wykład dr hab. Katarzyny Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog, dziekan katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS. Wykład z kanału Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS.

Play Video
Psychologia
21 lut 2022

„Chcesz mieć rację czy relację?” – wykład dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej

Podczas spotkania „Chcesz mieć rację czy relację” pani doktor Ewa Woydyłło-Osiatyńska zaprezentowała, jak dzięki dobrym relacjom z ludźmi możemy zapewnić sobie lepsze zdrowie, samopoczucie, a co za tym idzie dłuższe i bardziej satysfakcjonujące życie. Materiał z kanału WSIiZ w Rzeszowie.

Play Video
Psychologia
21 lut 2022

„Mózg seniora” – wykład prof. Jerzego Vetulani

Zapraszamy na wykład profesora Jerzego Vetulani, polskiego psychofarmakologa, neurobiologa, biochemika, profesora nauk przyrodniczych, członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Materiał z kanału „Cogito TV”.

Play Video
Historia
18 lut 2022

„Zamki gotyckie województwa kujawsko-pomorskiego” – wykład dr Lecha Łbika

Zamki działają nam na wyobraźnię, co do tego nie ma wątpliwości. Gdy je widzimy, od razu myślimy o rycerzach, o ukrytych gdzieś w piwnicach skarbach i o duchach straszących w lochach. O zamkach kujawsko – pomorskiego opowiada dr Lech Łbik. Materiał z kanały KPCK Bydgoszcz.

Play Video
Psychologia
18 lut 2022

„Tożsamość przestępcy” – wykład prof. Daniela Boduszka

Jakie charakterystyczne cechy osobowości przejawiają przestępcy? Czy można mieć „wrodzone predyspozycje” do bycia przestępcą? W jaki sposób środowisko wpływa na kształtowanie osobowości? Przecież nie zawsze dziecko wychowane w rodzinie kryminogennej wyrasta na przestępcę. Czy można w jakiś sposób redukować zachowania antyspołeczne? Bazując na osobistym doświadczeniu w pracy z przestępcami oraz badaniach naukowych przeprowadzonych w amerykańskich, pakistańskich i polskich więzieniach, psycholog kryminalny prof. Daniel Boduszek wyjaśnia, w jaki sposób myśli przestępca. Materiał z kanału Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS.

Play Video
Literatura
17 lut 2022

„Sztuka rozmowy” – prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek.

„Sztuka rozmowy” – pod takim hasłem 5 grudnia w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyło się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem, które prowadził dziennikarz i poeta, czterokrotnie nominowany do nagrody Literackiej Nike, Wojciech Bonowicz. Grudniowe święto słowa zainaugurowało trzeci cykl otwartych wykładów „Wielkie pytania w nauce”, którego pomysłodawcą był Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, profesor Tadeusz Pomianek. Materiał z kanału WSIiZ w Rzeszowie.

Play Video
Sztuka
17 lut 2022

„Sztuka w Artusie – Wymarsz strzelców Rembrandta” – wykład dr Łukasza Wudarskiego

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Sztuki w Artusie, który skupi się na postaci Rembrandta van Rijna, jednego z najważniejszych artystów w dziejach sztuki. W roku 2019 obchodziliśmy okrągłą, 350 rocznicę śmierci malarza. Żeby jednak nie ugrzęznąć w meandrach biografii i setek dzieł jakie zostawił po sobie ten wybitny holenderski twórca, postanowiliśmy skupić się na jednym z jego najsłynniejszych malowideł. Obrazie kanonicznym, który znany jest pod tytułem Wymarsz strzelców.