Kształtowanie inteligencji emocjonalnej
Psychiczne skutki pandemii cz. 2

                                            Kochani Studenci

To nasze ostatnie spotkanie. Chcę się z Wami pożegnać i do zobaczenia jesienią.

Życzę Wam spokoju, radości, wzajemnej troski o siebie, cierpliwości i dużo zdrowia. Bądźcie mili dla siebie i dbajcie o siebie.

                 Kilka słów o psychologicznych skutkach pandemii

Stan pandemii powoduje u nas traumę. Według najnowszych badań holenderskiego badacz Ciano Aydina sytuacja w której doświadczamy niszczenia naszych idei, oczekiwań i wyobrażeń o nas samych, świecie i społeczeństwie oraz przenosimy się w stan chaosu, skrajnej niepewności i pomieszania  jest traumą.

Dlatego też doświadczamy dziś dużo trudnych uczuć – panika, niepokój, smutek, poczucie bezsilności, złości. Występuje wysoki poziom stresu, poczucie beznadziei, lęku i przytłoczenia. Zostało zniszczone nasze poczucie bezpieczeństwa.

W czasie pandemii zostaliśmy pozbawieni podstawowych metod radzenia sobie ze stresem. Polega on na szukaniu wsparcia u innych ludzi, przytulaniu się i spotykaniu się z nimi. Skąd mamy czerpać siłę skoro człowiek bierze ją przede wszystkim z kontaktów z innymi?

Często ludzie doświadczają poczucia samotności, pustki i ogromnego zmęczenia.

Występuje tendencja spadkowa ogólnego samopoczucia.  Na początku było dużo lęku, niepewności i napięcia. Teraz częściej występuje obniżenie nastroju, poczucie przytłoczenia, bezsilność i apatia. Wiele osób ma poczucie, że ich świat wywrócił się do góry nogami albo się rozpadł. Widać, że pewien porządek świata musi zostać przeformułowany choć nie wiadomo jeszcze jak. Ta trauma wyczerpuje nasze zasoby, wzmaga zachowania agresywne. Van der Kolk mówi, że mózg reaguje na stres dwojako: walcz lub uciekaj. Nie za bardzo mamy dokąd uciec. Druga reakcja wiąże się z wyzwoleniem złości, agresji i napięcia. Widać, że tak się dzieje teraz . Przemoc nasila się nie tylko w domach w których była wcześniej, ale też w rodzinach w których dotąd jej nie było pojawiły się agresywne zachowania.

Trzecia reakcja na traumę to znieruchomienie, zamrożenie, poczucie, ze niczego nie można zmienić.

Co zrobić żeby poradzić sobie z traumą?

Rozmawiać o tym w sposób, który nie będzie polegał na tym, że kto stoi za tym spiskiem czy uleganiu iluzji typu,, Nic się nie stało’’ lub ,,To koniec świata’’. Dobrze jest szukać nowej narracji o tym doświadczeniu, mówić o przeżywanych, trudnych uczuciach. Badania psychologiczne potwierdzają, źe jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów wychodzenia z traumy. Ważna jest też więź . Można o tym porozmawiać z kimś kto jest nam bliski emocjonalnie. Niekoniecznie musi to być ktoś z rodziny. Może to być przyjaciel lub przyjaciólką, ktoś kto nas rozumie i potrafi nas wysłuchać. Można też prowadzić ze sobą wewnętrzny dialog.

Niektórzy ludzie mówią, że bardzo im pomaga czytanie lub oglądanie rozmów o pandemii. Poznanie czyjejś perspektywy niekoniecznie takiej z która się zgadzamy bywa kojące. Pozwala to zobaczyć, ze można tą sytuację przeżywać na różne sposoby. To daje nadzieję. Na pewno nie pomaga śledzenie w kółko newsów.

Można też pisać pamiętniki i w ten sposób uwalniać się od stresu.

W tych czasach ważne jest, żebyśmy byli mili dla siebie, dobrze się traktowali i dbali o siebie. Mówmy do siebie – Damy radę. Przejdziemy przez to’’.

Amerykański wirusolog Theodosis Dobrzański powiedział, że ewolucja dowodzi, że to ci najwrażliwsi są najsilniejsi, że oni przetrwają. Dlatego, że potrafią współpracować, pomagać i prosić o pomoc. Im bardziej uda się nam odbudować poczucie wspólnoty- w której znajdzie się miejsce na różnorodność- tym skuteczniej będziemy łagodzić różne traumatyczne skutki pandemii.

Pamiętajmy o okazywaniu pozytywnych uczuć, docenianiu innych, wspieraniu i pomaganiu. Zwracajmy uwagę na to co dobrego nas spotyka, cieszmy się chwilą, gestami życzliwości, miłości i przyjaźni. Troszczmy się o innych.

Do zobaczenia w październiku!!!

Bardzo mi brakowało spotkań i rozmów z Wami. Stęskniłam się.

,,Spotkania’’ w sieci to nie to samo co ,,face to face’’.

Pamiętajcie o asertywności i używajcie jej.

 W przyszłym roku nadrobimy ,,stracony czas’’.

Gdyby ktoś z Was chciał ze mną porozmawiać podaję

Maryla Pellowska

telefon 602 283 606

Pamiętajcie o korzystaniu z przyrody – spacerze na świeżym powietrzu, morzu, lesie, działce.

Zachowujcie odpowiedni dystans i korzystajcie z lata, słońca i wody!!!

Udostępnij na facebooku