Kształtowanie inteligencji emocjonalnej
Poradnik

Jak walczyć ze stresem

Stan relaksu lub rozluźnienia to uwolnienie umysłu, psychiki i ciała od wszelkich napięć dnia codziennego.
Zdolność do osiągania relaksu jest wrodzona. Zastosowanie różnych technik pozwoli nam obniżyć poziom stresu.
Dzięki regularnie ćwiczonej relaksacji wywołujemy w swoim organiźmie zmiany fizjologiczne – pogłębienie oddechu, obniżenie zużycia tlenu, poprawę trawienia, zwiększenie harmonii fal mózgowych. Będzie to miało wpływ na naszą psychikę.
Osiągniemy wewnętrzną harmonię, podniesiemy poczucie własnej wartości, poprawimy pamięć itd.
Wpłynie też na zmniejszenie poziomu agresji, niepokoju i zredukuje lęk.
Relaksując się możemy spodziewać się ustąpienia bólów głowy, brzucha, barków,
poprawy snu, lepszej pracy żołądka i jelit, zmniejszenia nadciśnienia, poprawy pracy serca.
Ćwiczenia relaksacyjne nie są wskazane przy dużej gorączce a także bezpośrednio po obfitym posiłku. Powinny go też unikać osoby psychotyczne.

Jak się przygotować do treningu?

Ważne, żeby trening był czasem wyłącznie dla Ciebie. Zadbaj o to, żeby wygospodarować 10 -30 minut podczas których nikt nie będzie Ci przeszkadzał, nie będą dzwonić telefony.
Wybierz sobie takie miejsce, w którym dobrze się czujesz. Zadbaj o wygodę – zdejmij buty i
pozbądź się rzeczy obcisłych i uciskających. Przygotuj sobie koc i poduszkę. Pamiętaj, żeby miejsce do ćwiczeń było wywietrzone. Dobierz odpowiednią muzykę. Najlepiej wybrać płyty z muzyką relaksacyjną, dźwięki natury, szum morza. Może to być muzyka z internetu znaleziona na youtubie. Jest bardzo dużo relaksacyjnej muzyki. Wybierz to co Ci się spodoba.

Relaks i oddech

Relaksacja jest nieodłącznie związana z nauką oddychania. Dzięki regularnemu
oddechowi człowiek ,,uwalnia” swoje płuca, co pozwala naszemu ciału funkcjonować bardziej naturalnie i z mniejszym napięciem. Osoby prawidłowo oddychające mają
inną postawę ciała, swobodniej się poruszają.
Szczególnie ważny jest oddech przeponowy, który nas uspokaja i pozwala zapanować nad nerwami.

ĆWICZENIE: głęboki oddech przeponowy powoduje
rozluźnienie ciała – można je wykonywać w ciągu dnia lub przed zaśnięciem.

Kładziemy się na plecach na podłodze. Nogi wyprostowane, ramiona wyciągnięte wzdłuż boków, spody dłoni kierujemy do góry. Zamykamy oczy. Rozluźniamy ciało
Robimy głęboki wdech przez usta, tak żeby nasz brzuch wzdął się jak balon (można
położyć na nim rękę by to poczuć). Wstrzymujemy oddech licząc do trzech. Powtarzamy ćwiczenie kilka raz, po czym oddychamy w ten sam sposób, ale już bez wstrzymywania oddechu. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, koncentrując się jedynie
na oddychaniu, aż do momentu, gdy zauważymy, że wpadamy we własny rytm.

Trening relaksacji umysłowej E. Jacobsona

Jest to metoda stopniowego rozluźniania poszczególnych partii ciała. Nauka tej techniki polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych mięśni, po to by odczuć
różnicę wrażeń płynących z mięśnia napiętego i rozluźnionego. W ten sposób zdobywamy umiejętność świadomego zwalniania napięcia mięśni, co wywiera korzystny wpływ na nasz stan emocjonalny. Według Jacobsona droga do relaksu prowadzi od ciała do umysłu. Kiedy rozluźnimy ciało zrelaksuje się też umysł.
Profesjonalne treningi dostępne są na płytach CD. Trening polega na wykonywaniu nagranych na płycie poleceń. Można jednak nagrać tekst samodzielnie wraz z tłem w postaci muzyki relaksacyjnej.

Udostępnij na facebooku